İğne yerine ağızda eriyen aşı - Yaziyor.Org

İğne yerine ağızda eriyen aşı

Kanada McMaster Üniversitesinden bir grup bilim insanı, pek çok insan iğneden çekindiği için ağızda eriyen aşı bantları üzerinde yeni bir çalışma gerçekleştiriyor. Eğer biliminsanları başarılı olurlarsa ağrısız ve daha az maliyetli taşıması olan aşılar üretilecek.

Kanada’nın Hamilton kentindeki McMaster Üniversitesinden bir bilim ekibi, aşı ve ilaçların ağız içine yapıştırıldıklarında eriyen bantlarla vücuda alınmasını sağlayacak yeni bir çalışma gerçekleştiriyor.

CBC’de yer alan haberde, McMaster Üniversitesi Kimya ve Kimyasal Biyoloji Bölümünden Prof. Alex Adronov başkanlığındaki bilim ekibinin, bir biyoteknoloji şirketiyle aşıların ağızda eriyen ince şerit yoluyla alınması üzerinde çalıştığı kaydedildi.

Prof. Adronov, pek çok insanın iğne olmayı sevmediğini belirterek, “Bu yüzden oral aşının bariz bir avantajı var. Aşı bileşenlerinin iğne yoluyla kola verilmesinden ziyade, ağızdan ve hızlı çözünebilir bir film ile verilmesini denemek istiyoruz” dedi.

İlk deneme olumlu sonuç verdi

Çalışmanın erken keşif aşamasında olduklarını söyleyen Adronov, protein yüklü şeritler üretebileceklerini gördüklerini ifade etti.

Adronov, “Ekibimiz, hayvanların bu şekilde ilettiğimiz model proteine ​​karşı antikorlar geliştirebildiklerine dair olumlu sonuçlar gösteren ilk çalışma tamamladı. Şimdi bu proteine ​​karşı bir bağışıklık tepkisi oluşturup oluşturamayacağımızı görmek için Kovid-19 başak proteinini bu şeritlere yerleştireceğimiz ikinci bir hayvan çalışması turu için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kovid-19 salgını ile mücadelede kullanılan Pfizer ve Moderna gibi aşıların her zaman sıfırın altında 15 ila 80 santigrat derece arasındaki soğuk zincirde kalması gerektiği hatırlatıldı.

‘Taşıma maliyetleri de düşecek’

Çalışmaya katılan firmanın CEO’su Mark Upsdell, “Ekibimiz proteinleri 40 santigrat derecede stabilize edebildi. Bu da oyunun kurallarını değiştiriyor. Bu önemli bir atılım. Taşıma maliyetleri de düşecek” dedi.

Kanada Ulusal Araştırma Konseyi (NRC) ve Kanada Doğa Bilimleri ve Mühendislik Araştırma Konseyinin (NSERC) desteğiyle gerçekleştirilen araştırma tamamlandığında, bazı ilaç ve aşıların ağızda eriyen bantlarla alınması hayata geçmiş olacak.