Kafede gözaltına alınan Murat Kahya: Gazeteciler, siyasetçiler tutukluyken benim başıma gelenleri konuşmak garip geliyor

İstanbul Onur Yürüyüşü sonrası Cihangir’de bir kafede otururken polisin kalkmasını istediği kalkmayınca da ters kelepçe ile gözaltına alınan fotoğraf sanatçısı Murat Kahya, “Ülke sebepsiz yere tutuklanmış siyasetçiler, gazeteciler ve insan hakkı savunucuları ile doluyken sadece kendi başıma gelenleri konuşmak garip geliyor. Herkes sussun isteniyor” dedi.

Polisin sert müdahalesinin gerçekleştiği 19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde kafede oturduğu esnada bir neden olmaksızın gözaltına alınan fotoğraf sanatçısı Murat Kahya’nın bu sırada çekilen videosu sosyal medyada tepkilere neden olan. Ters kelepçe ile gözaltına alınan Kahya, Vatan Emniyeti’nde ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

“Sadece sokakta bulunmaktan gözaltı işlemine tabi tutuldum”

“Sadece sokakta bulunmaktan gözaltı işlemine tabi tutuldum” diyen Kahya, Cumhuriyet’ten Tuğba Özer‘e konuştu.

Kahya şunları söyledi:

“Yürüyüş sonrasında arkadaşlarımla Cihangir’deki bir kafeye geldik. Onlar oturuyordu ben ayakta duruyordum. Videoda da görülen polis amiri gelerek keyfi olarak ‘eğer kafedeysen sandalyeye otur’ şeklinde komut verdi. Ben de ayakta durmak istediğimi, oturmayacağımı söyledim. Daha sonra ise masadan kalkmamızı isteyince, kalkmayacağımı içkimi içtiğimi belirterek, ‘Ben bir vatandaş olarak buradan kalkmak zorunda değilim, siz kendi görevinizi yapın’ ifadelerini kullandım. 

‘Bunları söylerken kendisi maske takmıyordu’

Videoda görüldüğü şekilde sandalyeyi birden yere vurdu. Sanırım kendisi polis memuru olduğu için karşı tarafın sinmesini bekledi. Sonrasında da masada sosyal mesafeyi ihlal ettiğimizi öne sürerek, ‘bunlara işlem yapın’ komutunu verdi. Kafede otururken maskesiz olmam yanlışmış. Bunları söylerken kendisi maske takmıyordu. 

Biz bu şekilde tartışırken memurlar ceza yazmak için benden kimliğimi istedi. Ben de vermeyeceğimi, böyle bir işlem yapamayacaklarını anlatırken videoda görülen sahneler yaşandı. https://www.dailymotion.com/embed/video/x82akpq

“Çok saçma bir şekilde ters kelepçe yapılarak otobüse bindirildim”

Çok saçma bir şekilde ters kelepçe yapılarak otobüse bindirildim. Bir süre sonra kelepçem çözüldü. Ben ve gözaltına alınan diğer kişiler Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ne götürüldükten sonra Vatan Emniyeti’ne giderek ifade verdik. İfadeden sonra da zaten ortada bir suç olmadığı için serbest bırakıldık.

Ülke sebepsiz yere tutuklanmış siyasetçiler, gazeteciler ve insan hakkı savunucuları ile doluyken sadece kendi başıma gelenleri konuşmak garip geliyor. Herkes sussun isteniyor. Benim yaşadığım şey de bunun bir parçası. Hatta çok küçük bir parçasıyım. Bu yürüyüşe katıldım çünkü ben toplumdaki herkesin, din, dil, ırk ayrımı olmadan barış içerisinde yaşamasını istiyorum.”