Diyanet’ten bakanlıklara “Namaza göre molaları ayarlayın” yazısı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Şehirlerarası otobüs seyahatlerinde molaların, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesini” talebiyle 4 bakanlığa yazı gönderdi.

Sabah gazetesinden Fatma Damla Kayayerli’nin haberine göre Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ulaştırma, Kültür ve Turizm, Ticaret ve İçişleri bakanlıklarına şehirlerarası otobüs seyahatlerine ilişkin bir yazı gönderdi.

Erbaş, yazıda, şehirlerarası otobüslerin seyahat sırasındaki molalarını, namaz saatlerine göre ayarlamasını istedi. “Namazların vaktinde edasını sağlamak üzere, makul bir süre ayrılmalı” dedi.

Erbaş’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Yoğun talep

“Vatandaşlarımız tarafından şehirlerarası otobüs seyahatlerinde molaların, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesi ve namazların vaktinde edasını sağlamak için makul bir süre ayrılması konusunda Başkanlığımıza yoğun talepler gelmektedir.

İnsan Hakları Beyannamesi’ni hatırladı

Anayasamızın 24’üncü maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9’uncu maddesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 18’inci maddesine göre herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne: dinini veya inancını, tek başına veya topluca ve kamuya açık veya özel olarak öğretme, uygulama, ibadet etme hürriyetine sahip olduğu malumlarıdır.

Bu itibarla; vatandaşlarımız tarafından gelen söz konusu talepler doğrultusunda şehirlerarası otobüs seyahatlerinde molalarının, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesi ve namazların vaktinde edasını sağlamak üzere makul bir süre ayrılması ile ilgili Bakanlığınızca yapılabilecek düzenlemelerin değerlendirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini saygılarımla arz ederim.”