CHP'li Emir: Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren kişi sayısının 150 bine yaklaştığını biliyoruz - Yaziyor.Org

CHP’li Emir: Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren kişi sayısının 150 bine yaklaştığını biliyoruz

CHP Milletvekili Murat Emir, “Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren kişi sayısının 150 bine yaklaştığını biliyoruz” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 4 Haziran 2020’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde test, vaka, ölüm sayılarının yaş, cinsiyet, meslek grubu, coğrafi bölge, il ve ilçe olarak açıklanmamasının gerekçesini sordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yanıt olarak “Afiş ve broşürlere bakın” dedi.

Koca’nın Covid-19 nedeniyle yaşanan ölüm sayısının fazla olduğunu itiraf ettiğini söyleyen Emir, “Hâlâ gizleme çabasındalar. İnsanlar ölüyorken siyasi kaygılarla, gerçeklerin üzerini örttüler. Şimdi söylemenin ne anlamı var?” ifadelerini kullandı.

“Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren kişi sayısının 150 bine yaklaştığını biliyoruz”

Sağlık Bakanı’nın dalga geçtiğini ifade eden Emir, TÜİK’in dört gün önce yayımlaması gereken ancak ileri bir tarihe ertelediği raporu hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Türkiye’de Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren kişi sayısının, açıklananın neredeyse üç katı kadar olduğunu, 150 bine yaklaştığını biliyoruz. İnsanlar yaşamını yitirirken ısrarla sorduk. Fakat rakamlarla oynanarak ölümler az gösterildi. O zaman bütün ölüm rakamlarını verdiğinizi söylüyordunuz. Şimdi de ‘Biz bu rakamları DSÖ kriterlerine göre belirledik, aslında dolaylı yollarla yaşananlarla birlikte ölümler daha fazlaydı’ diyorsunuz. Zamanında neden söylemediniz? Çünkü başarılı görünme çabası içerisindeydiniz.”

“Gerçekleri sakladılar”

AKP’nin siyasi rant uğruna ve başarılı yönetim algısı oluşturmak için halkın sağlığını hiçe saydığını dile getiren Emir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanlarımız, Covid-19 nedeniyle ölüyorken gerçekleri sakladılar, siyasi rant uğruna geçen aylarda erken normalleşme kararları aldılar”

“Yaptıklarını itiraf etmek zorunda kalıyorlar”

Emir, AKP’nin tavrının toplumu rehavete sürükleyerek salgının yayılmasına neden olduğunu söyledi. Emir, sözlerinin devamında “Şimdi de iş işten geçtikten sonra timsah gözyaşları döküp, yaptıklarını itiraf etmek zorunda kalıyorlar. 2020’nin ölüm ve ölüm nedeni istatistiklerini 2022’de öğrenmemizin ne anlamı olacak?” ifadesini kullandı.