Büyükçekmece Gölü’nde endişe veren görüntü

İstanbul’da fabrika atıklarıyla renklerinin değişmesiyle sürekli gündeme gelen derelerin ardından bu kez de Büyükçekmece Gölü’nün rengi değişti. Çevreye kötü koku yayılan gölde balık ölümleri gerçekleşti.

Büyükçekmece Gölü’nün Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü tarafında kalan kısmının rengi değişti. Çevresine yoğun bir kötü koku yayan göldeki balıklar da ölerek kıyıya vurdu. Gölün kıyılarında cuma günü itibariyle ölü balıklar görülmeye başlandı.

Büyükçekmece Gölünün rengi değişti, ölü balıklar kıyıya vurdu

Kötü kokudan rahatsız olan çevre sakinleri de uzun zamandır toplu balık ölümlerinin yaşanmadığını belirtiyor.

Kirliliğe dair inceleme başlatıldı

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Denetim ekipleri, Büyükçekmece Gölü’ndeki kirliliğin kaynağının tespiti için numune aldı.

Denetim ekipleri, medyada yer bulan görüntüler üzerine gölde bazı incelemelerde bulundu. Laboratuvarda detaylı şekilde incelemek üzere göl suyundan ve kıyıya vuran ölü balıklardan numune alındı.

Numunelerin incelenmesinin ardından kötü kokuların yayıldığı, balık ölümlerinin görüldüğü ve bulanık bir görüntünün hakim olduğu göldeki kirliliğin kaynağı ve nedeni tespit edilebilecek.

Yaşanan balık ölümleri ile ilgili Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün de şu açıklamayı yaptı:

“Yaklaşık birkaç yıldan beri takip ediyoruz, aşağı yukarı aynı zamanlarda oluyor. Yazın başlarında, havanın ısınmasıyla da beraber deniz canlıların ölümünü bolca görüyoruz. Yaptığımız araştırmalarda su derinliğinin balçık nedeni ile çok az olması. Buradaki su seviyesi azalmış. Oksijen değerleri de düşük ancak balık yaşamayacak kadar değil. Oksijen değeri 4.95 arasında. Bu da balıkların yaşaması için yeterli. Esas mesele deniz ve göl bağlantısının daha geniş sağlanmasıdır. Bu da mümkün değil D-100 Karayolundaki köprüleri değiştirmeniz lazım. Onlar da daha yeni yapıldı. O zaman ne yapacağız buradaki suyun derinliğini arttıracağız. 5 yıl önce biz bir taban taraması yaptık. Dipteki olumsuzluğu azaltmak içi yaptığımız çalışmada 500 kamyon çamur çıkardık. Su seviyesini arttırırsak deniz içindeki canlıların sağlayabileceğimizi bilim insanları söylediler. Bu göldeki balık ölümlerinin esas sebebi, hava sıcaklıkları nedeni ile gölün derinliğinin azalması. Bu derinlik seviyesi bilimin ortaya koyduğu sayıya çıkmadığı sürece buradaki balık ve canlı ölümleri devam edecektir” dedi.