İspanya, ötanazi yasasını yürürlüğe koydu

İspanya’da sol koalisyon hükümetinin girişimiyle hazırlanan ötanazi kanunu bugün yürürlüğe girdi. Bu kararla birlikte İspanya, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’dan sonra ötenaziyi suç olmaktan çıkaran dördüncü Avrupa ülkesi oldu.

İspanya’da 20 yıldan fazla süredir tartışma konusu olan ötanazi yasasının yasallaştırılmasına ilişkin kanun teklifi 18 Mart’ta parlamentoda kabul edilmişti. 

Mecliste 350 milletvekilinden 202’si “evet”, 141’i “hayır” ve 2’si “çekimser” oy kullanırken, 5 milletvekili de oylamaya katılmamıştı.

Yasada sınırlayıcı garantiler var

İspanya Sağlık Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yayınlanan bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Bu konuyla ilgili mevcut toplumsal talebe yanıt verdik. Yasada ötenaziye başvurunun sınırlandırılmasına yönelik garantiler var. Ciddi ve tedavisi olmayan bir hastalığı olan veya kronik ağrıdan mustarip herhangi bir kişinin ölmek ve dayanılmaz acılardan kaçınmak için tıbbi yardım talep edebileceği öngörülüyor”

Yasaya göre, İspanyol vatandaşı ve 18 yaşından büyük, tedavisi olmayan çaresiz hastalıklara yakalananlar istekleri doğrultusunda ötanazi talep edebilecek.

Doktorlar vicdani ret iddiasında bulunuabilir

Yazılı olarak ve hiçbir baskı altında kalmadan yapılan talebin 15 gün sonra yenilenmesi gerekiyor. Doktorlar, kriterlerin karşılanmadığını düşünürse talebi reddedebilirken, vicdani ret iddiasında da bulunabilir.

Muhafazakar partiler tepkili

Katolik Kilisesi ve muhafazakar partiler ise yasanın yürürlüğe girmesine tepki gösterdi. Aşırı sağcı Vox Partisi, yasaya karşı Anayasa Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Öte yandan İspanya, dünyada ötanazinin yasallaştığı 8. ülke oldu. 2019’da yapılan kamuoyu yoklamasına göre İspanyolların neredeyse yüzde 90’ı ötenazinin suç olmaktan çıkarılmasından yana.

Ötanazi nedir?

Tıp dünyasında kişinin ölümünü talep etmesi olarak bilinen ötenazi bir kişinin veya bir hayvanın yaşamını, yaşamlarının dayanılamayacak durumda olarak algılanması sebebiyle, acısız veya çok az acıtan bir ölümcül enjeksiyon yaparak, yüksek dozda ilaç vererek veya kişiyi yaşam destek ünitesinden ayırarak sonlandırmak anlamına geliyor.

Tıp dünyasını ikiye ayıran konulardan biri olan ötenazi için aktif ve pasif ötanazi olarak iki farklı tanımlama kullanılıyor.

Aktif ötenazide kişi isteyerek tıbbi yolla yaşamına son verilmesini talep ediyor. Doktor kontrolünde gerçekleştirilen ötenazi işleminde genellikle iğne kullanılarak hastanın yaşamına son veriliyor.

Pasif ötenazide ise tedavisi mümkün olmayan ya da ilerlemiş hastalığa sahip kişilerin tedavisi kesilerek hastalığın hızlı bir şekilde ilerlemesi ve ölümle sonuçlanması şeklinde oluyor. Yani hasta tedavi edilmeyerek hastalığın getirdiği ölüm hızlandırılıyor.