Gazetecileri fişleyip hedef gösteren SETA’da yaprak dökümü!

SETA Vakfı’nın gazetecileri fişlediği ‘Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları’ isimli raporu hazırlayanlardan biri olan İsmail Çağlar, istifa etti. Kararı, ‘işten çıkarılmaları haksız bulduğu’ gerekçesiyle aldığını açıkladı.

Oda TV’de yer alan habere göre, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları( SETA) Vakfı’nda 20 kişinin görevine son verdi. Görevine son verilen isimler arasında, SETA Medya ve Toplum Araştırmaları Koordinatörü olarak da görev yapan, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’na atanan İsmail Çağlar’ın da olduğu belirtildi.

Yandaş Takvim Gazetesi’nin Yazarı İsmail Çağlar’ın SETA’daki yazar sayfasının kaldırıldığı görüldü. Çağlar, 7 Nisan tarihinde Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya başlamıştı.

“İşten çıkarılmaları yanlış bulduğum için ayrıldım”

Çağlar, Twitter üzerinden açıklama yaparak şunları söyledi:

“Yaklaşık 8 yıl süren SETA hikayesini bitirme kararı aldım. Bazı arkadaşlarımız işten çıkartıldı. İşten çıkarılmaları yanlış bulduğum için ayrıldım. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Büyük Türkiye mücadelesine farklı kulvarlarda elimden geldiğince katkı vermeye devam edeceğim. Eski çalışma arkadaşlarıma başarılar dilerim. Onların da mücadeleden taviz vermeyeceklerine eminim. Hepimiz hakkında hayırlı olur inşallah.”

Görevine son verilenler isimlerden açıklama

Görevlerine son verilen Hasan Basri Yalçın, Yusuf Özkır, Veysel Kurt ve Enes Bayraklı da Twitter hesaplarından yaptıkları açıklama ile haberleri doğruladı.

SETA’nın ‘fişleme’ raporu

SETA Vakfı’nın ‘Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları’ isimli ‘fişleme’ raporunda BBC Türkçe, DW Türkçe, Amerika’nın Sesi, Sputnik Türkiye, Euronews Türkçe ve Independent Türkiye çalışanlarının özgeçmişleri yayımlanmıştı.

İsmail Çağlar, Kevser Hülya Akdemir ve Seca Toker imzalı 196 sayfalık raporda, ‘inceleme’ altına alınan medya kuruluşları ve gazetecilerin, ‘Türkiye için kritik olaylardaki tavrının ölçülmeye çalışıldığı’ iddia edilmişti.

Dış basını inceleme iddiasıyla hazırlanan raporda, adı geçen kurumlarda çalışan tüm gazetecilerin özgeçmişleri, sosyal medya etkileşimleri ve daha önce çalıştıkları kurumlar yer aldı. Ayrıca, gazetelerin yayın politikalarının eleştirildiği raporda, bu kurumlar ‘algı çalışması yürütmekle’ suçlanmıştı.