Tarçın alırken kanser olmayın, doğru tarçını alın!

Antik çağlardan günümüze hem aroması hem de iyileştirici etkileri nedeniyle yaygın olarak kullanılan tarçın birçok sağlık sorununun çözülmesine yardımcı oluyor. Ancak tarçın alırken ve kullanırken de dikkat edilmesi gereken konular var.

Özellikle sonbahar ve kış aylarında sıcak içecek ve tatlılarda aroma verici olarak sıklıkla kullanılan tarçının bilinen en yaygın faydası şeker hastalarında insülin hassasiyeti ve glükoz taşınmasına yardımcı olması ile iltihaplanmayı azaltması. Bunun yanında tarçının kolesterolün düşmesinde, vücuttaki toksinlerin atılmasında; mide ve bağırsak rahatsızlıkları, iştah kaybı, sindirim yetersizliği, spazmlar, gaz ve şişkinlik hissini gidermede etkili olduğunu gösteren çalışmalar da var.

Piyasada iki çeşidi var

Ancak tarçın alırken türüne dikkat etmekte fayda var. Tarçının 100 kadar farklı türü olmakla beraber piyasada yaygın olarak satılan iki tür tarçın bulunuyor: Seylan ve Kasia (Çin tarçını).

Çin tarçını olarak bilinen kasia, seylana göre diyabet hastaları üzerinde daha etkili olsa da bu tarçın türünde bulunan ve kanın pıhtılaşmasını önleyen ‘kumarin’ adlı maddenin fazla miktarda alınması çocuklarda ve duyarlı kişilerde karaciğer tahribatına yol açabiliyor. Ayrıca Çin Tarçını daha düşük kalite olarak kabul edilir. Çok ucuzdur ve dünyada en çok tüketilen çeşittir. Süpermarketlerde bulunan tarçının neredeyse tamamı Çin Tarçını çeşididir.

Sri Lanka, Madagaskar ve Seyşeller’de üretilen Seylan tarçını ise çok az miktarda kumarin içermekte. Onun içindir ki,  Seylan Tarçını daha az yaygındır ve uzun süredir yemek baharatı olarak ödüllendirilmiştir.

Çubuk olanlarda fark anlaşılıyor

İkisi arasındaki farkı anlamak ise aslında oldukça kolay. Çin tarçının kabuklar daha kalın ve rengi fazlasıyla koyu. Seylan ise ince kabuklu ve açık bir renge sahip.

Almanya’da yapılan bir araştırmada Çin tarçınında Seylan tarçınına oranla, toz haliyle 63 kat, çubuk haliyle 18 kat fazla kumarin bulunmuştur.

Üzerinde belirtilmediği takdirde toz halinde satılan tarçınların hangisinin Seylan hangisinin Çin tarçını olduğunu anlamak zor ancak çubuk tarçınlarda farkı kolaylıkla anlayabilirsiniz. Çin tarçını koyu renkli, kalın tabakalı ve içi boş bir tüp gibi görünür. Seylan tarçını ise daha açık renklidir, ince tabakalardan oluşur ve kolayca kırılabilir.