Saymaz: Jandarmaları ölüme göndermişler

Sakarya’da havai fişek patlamasının ardından yaşanan diğer patlamada 3 jandarmanın yaşamını yitirmesi olayına dair gazeteci İsmail Saymaz, “Sakarya’da jandarmaları ölüme göndermişler” dedi.

İsmail Saymaz Sözcü gazetesinde kaleme aldığı yazısında Sakarya’daki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda yaşanan iki patlamayı ele aldı. Fabrikada ilk patlamayla yedi işç ölmüş, 127 işçi de yaralanmıştı. Ardından iki gün sonra kimyasal ve patlayıcıların güvenli alana taşınıp imhası için bölgeye jandarmalar gönderilmiş ve taşımada tekrar patlama meydana gelmişti. Saymaz bölgeye gönderilen jandarmaların eğitimi, koruyucu kıyafetleri olmadığına dikkat çekerek, “Sakarya’da jandarmaları ölüme göndermişler” yorumunda bulundu.

Saymaz yazısında şu ifadeleri kullandı:

İhmal bombası Sakarya’da üç can aldı. Profesyonel şirketlerin çekindiği imha işlemi, eğitimi olmayan jandarmalara yaptırıldı. İş güvenlik kıyafeti çok görüldü. Ölümcül patlayıcılar elle yüklenip boşaltıldı. Bu çocuklar denek miydi ki ölümün kucağına itildiler? Üstelik fatura, emri yerine getirmekten başka seçeneği olmayan yüzbaşı ve onbaşıya kesildi. Sakarya’da onlara emir ve talimat veren bir komutanları yok muydu? Vali Kaldırım ne güne duruyordu? Büyük Coşkunlar Fabrikası’nda işçilerini ölüm pahasına çalıştıran işverenden ne farkı var, gencecik jandarmaları her an infilak etmeye hazır patlayıcıların içerisine sokanların? Hesap vermeyecekler mi?