Prof. Dr. Naci Görür, Kanal İstanbul’a isyan etti

Prof. Dr. Naci Görür, Kanal İstanbul projesine tepki göstererek, “Neden İstanbul’u depreme hazırlayıp insanların can güvenliğine yatırım yapmıyorsunuz?” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle tüm uyarılara rağmen yapımı için hazırlıkları süren Kanal İstanbul’a karşı tepkiler gelmeye devam ediyor. Jeoloji Profesörü Naci Görür, ilk kazmanın 26 Haziran’da vurulacağı açıklanan Kanal İstanbul projesine isyan ederek, “Neden İstanbul’u depreme hazırlayıp insanların can güvenliğine yatırım yapmıyorsunuz?” dedi.

“İsyan ediyorum bir bilim insanı olarak”

Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına konuk olan İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür şöyle konuştu:

“Bu ülkenin geleceğine kendi fikriyle kendi ekibiyle karar veremez. Benim çoluk çocuğum torunlarım burada yaşayacak. İstanbul deprem bekliyor. Yüz binlerce insanın can güvenliği yok. Haykırmaktan sesim kesildi. Sadece ben değil, bütün bilim insanlarının! Neden İstanbul’u depreme hazırlayıp da bu insanların can güvenliğini noktasında yatırım yapmıyorsunuz? Neden bu ülkenin en zorlu ekonomik şartlarında böyle riskli, getirisi de az olan bu projeye yöneliyorsunuz? İsyan ediyorum bir bilim insanı olarak.”