Ali Babacan, HDP’ye açılan dava hakkında konuştu

Ali Babacan, HDP’ye açılan kapatılma davasını değerlendirdi, “Biz prensip olarak siyasi partilerin kapatılmasına karşıyız” dedi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Genel Başkanı Ali Babacan, Artı TV’de yayınlanan Haber Aktüel programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. HDP’nin kapatılması talebiyle açılan davaya ilişkin de konuşan Babaca, “Biz prensip olarak siyasi partilerin kapatılmasına karşıyız” dedi.

“Bu hükümetin kafasında hangi plan vardır, zihinlerinde hangi tilkiler dolaşıyor bunu bilmemiz zor”

Babacan’ın konuya ilişkin sözleri şöyle:

“Bu hükümetin kafasında hangi plan vardır, zihinlerinde hangi tilkiler dolaşıyor bunu bilmemiz zor. Biz açık, şeffaf, hukuku önceleyen bir siyaset çizgisi izliyoruz. Biz bu ülkenin sorunlarının ancak meşru, demokratik siyaset zemininde çözülmesi gerektiğini söylüyoruz.

“Biz prensip olarak siyasi partilerin kapatılmasına karşıyız”

Biz prensip olarak siyasi partilerin kapatılmasına karşıyız. Hangi parti olduğu önemli değil. Şahısların mevcut yasalara göre suç unsuru taşıyacak söylemleri, eylemleri olabilir, mahkemeler bunları alabilir ama bir kurumu tüzel kişilik olarak cezalandırmak, kapatmak, hele hele bu bir siyasi partiyse biz bunu doğru görmüyoruz. Kaldı ki yakın siyasi tarihimiz bunu defalarca ispat etmiştir.

“Siyasi içerikli tüm davalar şu an hükümetin bizzat nokta atış talimatlarla yön verdiği, etkilediği davalardır”

Türkiye’de çok parti kapatılmıştır ama kapatılan her partinin ardından aynı siyasi çizgiyi izleyecek bir başka parti kurulmuştur. Bunlarla insanları uğraştıracağınıza varsa eylem ya da ifade olarak suç unsuru olan konular, bunlar bağımsız ve tarafsız mahkemeler tarafından ele alınsın. Ama altını tekrar çizeyim bağımsız ve tarafsız mahkemeler tarafından ele alınması lazım. Mahkemelerin, genel anlamda yargının bu kadar yoğun bir siyasi baskı altında tutulduğu bir dönemde siyasi içerikli hiçbir davanın kendi hukuk mecrasında akıp gitmediğini de gayet iyi biliyoruz. Siyasi içerikli tüm davalar şu an hükümetin bizzat nokta atış talimatlarla yön verdiği, etkilediği davalardır. Dolayısıyla bağımsız ve tarafsız çalışmayan bir mahkemenin alacağı karara ne kadar güvenebilir bu da başka bir sorun.”