İmamoğlu’ndan Erdoğan’a: Yalvarıyoruz hatanızdan dönün

İBB Başkanı İmamoğlu, Kanal İstanbul projesine ilişkin eleştirilerde bulunarak AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundu, “Israr ediyoruz, yalvarıyoruz hatanızdan dönün” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ve Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt ile 50 bin metrekarelik Yakuplu Kent Ormanı’nın açılışını gerçekleştirdi.

İmamoğlu, 26 Haziran’da ilk kazmanın vurulacağı Kanal İstanbul projesine ilişkin AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunarak vazgeçilmesini istedi.

“Doğayı korumak ve geliştirmek, yeşil alanları büyütmek, geleceği kurtarmaktır”

İmamoğlu, şunları söyledi:

“Efendim, kanal yapacağız, İstanbul kurtulacak. Milli bir proje. Ya Allah’ın aşkına; şundan daha milli bir proje var mı? Doğayı korumak yaşamı korumaktır. Doğayı korumak ve geliştirmek, yeşil alanları büyütmek, geleceği kurtarmaktır. Bakın bu kadar net. Dünyanın en birinci meselesi şu anda yeşili korumak, küresel ısınmaya karşı mücadele vermek.

“Kanal denilen meselenin içindeki, kanal değil; sağına soluna dikilecek şu binalar”

Doğaya karşı yapılan yanlışlar, bir güvenlik sorunudur; hayatı tehdit eder. O bakımdan bize taahhüt edilenin de altını çizeyim de bilin: O ‘Kanal’ denilen meselenin içindeki, kanal değil; sağına soluna dikilecek şu binalar… Mesele o. Mesele yine duygusal.

“Israr ediyoruz, yalvarıyoruz hatanızdan dönün”

Bizim o işe tahammülümüz yok. İstanbul buraya kadar geldi. Buraya tahammülümüz yok. Bunun şovu da olmaz. Allah aşkına yapmayın. Ama bak bunun olur. ‘Efendim, millet bahçeleri yapıyoruz,’ Allah razı olsun. Daha fazlasını yapın. Daha fazla yeşil alanlar yapın; ama bunu yapmayın. Bu yanlıştan dönün. Israr ediyoruz, yalvarıyoruz hatanızdan dönün. Yanlış yapıyorsunuz. Elinizdeki yetkiyle, İstanbul kentinin geleceğini sıkıntıya sokamazsınız. Türkiye’nin geleceğini, tehdit altında bulunduramazsınız. Marmara Denizi’ni yok edemezsiniz. Birçok gerekçesi var. O bakımdan buradan ben, bu derin mesajı vermek zorundayım.”