Hidrobiyolog Levent Artüz: Marmara’ya kavuşmamız için alt sınırı 50 sene olarak koyun

Hidrobiyolog Levent Artüz, Marmara Denizi’ni kaplayan deniz salyasına ilişkin konuştu “Minimum düzeyde bir Marmara’ya kavuşmamız için alt sınırı 50 sene olarak koyun” dedi.

Hidrobiyolog Levent Artüz, Marmara Denizi’ni kaplayan deniz salyasına (müsilaj) ilişkin RS FM’de Ali Çağatay’la Seyir Hali programında değerlendirmelerde bulundu. Artüz, “Her şey kusursuz hale getirildikten ancak 50 yıl sonra Marmara normale dönebilir” ifadelerini kullandı.

“Tek maddelik bir eylem planı gerekiyor”

“Şu anda ortaya çıkan müsilajın çok büyük bir ihtimalle sebebini, dünyanın en kirli nehri olan Ergene’nin Tekirdağ civarından kirletici unsurlarının Marmara Denizi’ne basılıyor olması olarak görebiliriz” diyen Artüz, “Bunu durmanın imkanı var. İstanbul, Bursa, Çanakkale’nin derin deniz deşarjlarını bir anda durdurmanın imkanı yok ama Ergene’nin var. Bunun acilen yapılması gerekir. Bir Marmara Denizi’ni kaybettik 1989’da. Ergene’yi de yaparsak bizi öldürecek. Tek maddelik bir eylem planı gerekiyor. ‘Denizlerimiz alıcı ortam değildir.’ Bu kadar, yeterli” ifadelerini kullandı

“Minimum düzeyde bir Marmara’ya kavuşmamız için alt sınırı 50 sene olarak koyun”

Artüz “Biz adını bilmediğimiz 100 sene sonraki teknolojiyle bir arıtma yapsak, deşarj etmemek zorundayız. Sihirli bir değnekle bugün itibariyle Marmara’ya yapılan tüm deşarjları ortadan kaldırdığımız takdirde, eski Marmara’ya hiçbir zaman kavuşamayız öldü gitti, minimum düzeydeki bir Marmara Denizi’ni herhalde torunumuzun torunu belki görebilir. Biz şu anda Marmara Denizi’ni bir arıtma tesisinin önündeki çökeltme havuzu olarak kullanıyoruz” dedi ve “Minimum düzeyde bir Marmara’ya kavuşmamız için alt sınırı 50 sene olarak koyun” vurgusunda bulundu.

“Kuzey Ege de 20 sene sonra Marmara’ya dönüşecektir, uygulamalar devam ederse”

Karadeniz ve Kuzey Ege’nin kirlendiğine vurgu yapan Artüz, “Kuzey Ege ve Karadeniz’de 2 tane olgu var. Karadeniz de kirleniyor, orada da derin deniz deşarjı yapılıyor. Karadeniz şu anda Marmara Denizi’nin 15 sene önceki hali. Bu uygulamalar devam ederse 15 sene sonra Marmara gibi olacak. Bir de Marmara Denizi’nden kopup az bir miktarda Karadeniz’e giden kütle var. İkisini birbirine karıştırmamak lazım. Aynı şekilde Kuzey Ege için de geçerli, kopan kütleler oraya da gidiyor. Kuzey Ege de 20 sene sonra Marmara’ya dönüşecektir, uygulamalar devam ederse” diye konuştu.

“Müsilajın deniz üzerinden toplanması mümkün değil”

Artüz, müsilajın deniz üzerinden toplanmasının hiçbir şekilde mümkün olmadığını belirtti ve Bakanlık tarafından açıklanan eylem planının ana başlıklarının ancak altı doldurulursa etkili olabileceğini sözlerine ekledi.