Şentop’un Soylu hamlesi Erdoğan’ı sinirlendirdi

Kulislerde konuşulan iddiaya göre Mustafa Şentop’un ’10 bin dolar alan siyasetçi’ye ilişkin Süleyman Soylu’ya gönderdiği yazı, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sinirlendirdi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamları ile gündeme gelen ’10 bin dolar alan siyasetçi’ tartışması sürerken, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya konuya ilişkin yazı yolladığı ve elindeki belgeleri paylaşmasını istediği öğrenilmişti.

Erdoğan sinirlendi

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partililere yönelik, “Artık konuşmayın ve hamle yapmayın” uyarısına karşın ‘Şentop’un, Soylu’ya gönderdiği yazı üzerinden hem Peker’in, hem de muhalefetin eline koz verildiği’ ileri sürülürken, Erdoğan’ın da söz konusu duruma sinirlendiği iddia edildi.

AKP içinde tepki

İktidar kanadında Şentop’un yazısına ilişkin “Yasamanın başının yürütmede görevli bir Bakan ile ilgili böyle bir yazı kaleme alması kabul edilemez. Kabinenin başı Cumhurbaşkanı’dır. Soylu eğer açıklama yapmak isterse önce Kabine’yi bilgilendirir. Şentop, ‘yetki aşımı’ yapmıştır” değerlendirmeleri yapıldığı öne sürüldü.