Kısıtlamalar 21 Haziran’dan sonra gevşetilebilir

21 Haziran sonrası salgın kısıtlamalarında bazı rahatlamalar olabileceği belirtildi.

Türkiye 60 binlere kadar yükselen günlük vaka sayılarının mayıs ayındaki 17 günlük ‘tam kapanma’ sonrasında tekrar 10 binin altına düşmesiyle 1 Haziran’dan itibaren ‘kademeli normalleşme’ sürecine girmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise haziran sonuna kadar 120 milyon doz aşının geleceğini, bu ay aşılamada ivme yakalanacağını söylemişti.

Haziranda rahatlama, temmuzda gözden geçirme

Hürriyet’ten Gamze Karakış’ın haberine göre AKP Genel Merkezi’nde önceki gün düzenlenen MKYK toplantısında, AKP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, aşılanmayla birlikte vakaların daha da düşmesinin beklendiğini ifade etti.

Toplantıda vaka sayılarındaki azalma ve aşılama hızına bağlı olarak, 21 Haziran’ın ardından bazı rahatlamaların olabileceği, temmuz ayında ise tedbirlerle ilgili kararların tekrar gözden geçirileceği konuşuldu.

Erdoğan’ın açıklaması

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Aşılanma hızlanacak, bununla birlikte 21 Haziran sonrası yapacağımız toplantıda sağlık bakanımız, bilim kurulumuz ve ilgili bakanlıklarımızla tedbirleri tekrar gözden geçireceğiz. Temmuz ayı inşallah daha iyi olacak” dediği belirtildi.