Muharrem İnce: Ana dilde eğitim pedagojiye uygun değil

Yeni parti kuran Muharrem İnce, “Ana dilde eğitim pedagojiye uygun değil” iddiasında bulundu.

Memleket Partisi’ni Genel Başkanı Muharrem İnce, önceki gün Habertürk’te yayımlanan Türkiye’nin Nabzı programında konuk oldu. Siyasete ilişkin değerlendirmelerde bulunan İnce, ana dilde eğitim meselesinin pedagojiye uygun olmadığını iddia ederek “Fiziği, matematiği Kürtçe anlatalım demek ‘Ey Kürt kızı, delikanlısı, sen doktor ol ama İzmir’de görev yapma, Hakkari’de kal’ demektir” ifadelerini kullandı.

“Suç bizde ki hala size selam veriyoruz”

İnce’nin sözlerine çok sayıda Kürt siyasetçi ve aydın tepki gösterirken, Mahmut Alınak, “Muharrem İnce, Kürtçe pedagojik olarak eğitime uygun değil demiş. Hepiniz aynısınız. Suç bizde ki hala size selam veriyoruz” dedi.

“Kaç tane kaynak araştırdın?”

Muharrem İnce’ye gelen tepkilerden bir diğeri ise şöyle:

“Bunu o çocuklara yapamayız”

Muharrem İnce’nin konuya ilişkin sözleri şöyle:

“Ana dilde eğitim talebi siyasetçilerin konuşacağı bir iş değil, herkes haddini bilsin. Ana vdile eğitim konusu önce eğitimcilerin konuşacağı bir iş. Onlara oy kazandırmak için Kürt çocuklarını ziyan ettirmeyeceğiz. Önce onu doğru tartışacağız, pedagojik tartışacağız. Bu ana dilde eğitim konusu gazetecilerin, siyasetçilerin oy devşirmek için konuşacağı bir konu değil. Kürt çocuğu benim de çocuğum, hepimizin çocuğu, onlar bu memleketin evladı. Uzman olmayan kişiye, üç siyasetçiye, iki gazeteciye bu ülkenin çocuklarını heba ettiremeyiz. Önce pedagojik tartışacağız. Bir politikacı yapacağı işte önce bilime uygun mu diye bakar, sonra hukuka uygun mu diye bakar, sonra vicdana uygun mu diye bakar, sonra dünya görüşüne uygun mu diye bakar. Padagojiye uygunsa bilin ki üniter devlete de uygundur. Ama pedagojiye uygun değil bu. Neden değil? Bu çok uzun bir tartışma. Ama şöyle, fiziği, matematiği Kürtçe anlatalım demek, çocuğa şu demektir, ‘Ey Kürt kızı, delikanlısı, sen doktor ol ama İzmir’de görev yapama, sen Hakkari’de kal’ demektir. Bunu o çocuklara yapamayız.”

2010 yılında ‘uygun’ olduğunu söylemişti

Muharrem İnce 2010 yılında ise Ünal Özmen’e verdiği bir demeçte Kürtçe’nin okullarda öğretilmesinde bir sakınca olmadığını ifade etmişti. Yine Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi katıldığı bir televizyon programında “Çocuklara ana dilini öğreteceğiz” ifadelerini kullanmıştı