‘Erdoğan’a suikast’ davasında karar açıklandı

Darbe girişimi sırasında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişiminde bulunduğu gerekçesiyle yargılanan 37 kişi hakkında karar verildi.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Muğla’nın Marmaris ilçesinde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a suikast girişiminde bulundukları gerekçesiyle Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 37 kişinin 5. duruşmasında karar çıktı.

Cezalar açıklandı

Sanıklardan 30’u nitelikli yağma suçundan 18’er kere 18 yıl hapis cezası aldı. Bu sanık başına 324 yıla denk geliyor. Diğer sanıklardan beşine ise 18’er kere 15 yıl hapis cezası verildi. Bu da 270 yıl yapıyor.

‘Suikast timinin Çiğli üs sorumlusu’ olduğu öne sürülen Başçavuş Zekeriya Kuzu’ya da 15’er kez 18 yıl ceza verildi. Bu da 270 yıl yapıyor.

Son olarak firari Burkay Karatepe’nin dosyası ayrıldı.

Mağdur sayısınca ceza

İddianamede, olay tarihinde darbe teşebbüsünün icrası kapsamında aldıkları görev üzerine Marmaris’e gelen sanıkların, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı’nda görevli müşteki polis memurlarını derdest edip üzerlerini arayarak silah, telsiz, kimlik gibi eşyalarını aldıkları belirtilmişti.

Zincirleme suç hükümlerinin ‘yağma’ suçu bakımından uygulanamayacağı vurgulanan iddianamede, sanıkların atılı suçtan mağdur sayısınca cezalandırılmaları gerektiği kaydedilmişti.