Erdoğan: Bugün benim diyen ülkeler 150 avro gibi paralarla maske veriyor, biz ise bunu ücretsiz veriyoruz

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün benim diyen ülkeler 150 avro gibi paralarla maske veriyor, biz ise bunu ücretsiz veriyoruz” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Zonguldak’ta MFA Kocayusuf Maske Fabrikası’nın açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada “Esnafımızı, çiftçimizi, sanatçımızı da asla ihmal etmedik, etmiyoruz” iddiasında bulunurken, “Bugün benim diyen ülkeler 150 avro gibi paralarla maske veriyor, biz ise bunu ücretsiz veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Türk sanayicisi ekonomimizin tökezlemesini umanlara inat üretmeye devam ediyor”

Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şöyle:

“Bu fabrika yıllık 45 milyon maske, 240 bin tam ve yarım yüz gaz maskesi üretecek. Türk sanayicisi ekonomimizin tökezlemesini umanlara inat üretmeye devam ediyor. Önce yatırım, istihdam, üretim, ihracat diyorum. Şimdi MFA bunların dördünü de yapıyor. Yatırımsa yatırım, istihdamsa istihdam yapıyor. Daha da yayılmacı bir ihracat anlayışıyla geliştireceğiz. Türkiye’nin üretim kapasitesi yerli ve uluslararası yatırımlarla hamdolsun güçleniyor.

“Bugün benim diyen ülkeler 150 avro gibi paralarla maske veriyor, biz ise bunu ücretsiz veriyoruz”

Koronavirüs salgını tüm dünyayla birlikte ülkemize de olumsuz etkiliyor. Özellikle turizm, yeme içme ve hizmetler sektöründe kısıtlamalardan kapsamlı insanlarımız zorluklar yaşadı. 84 milyonun derdine derman olmayı kendimize görev bildik. Bugün benim diyen ülkeler 150 avro gibi paralarla maske veriyor, biz ise bunu ücretsiz veriyoruz. Muhalefet bizim bunlardan bihaber değil ama işlerine gelmiyor.

“Esnafımızı, çiftçimizi, sanatçımızı da asla ihmal etmedik, etmiyoruz”

Sağlık alanında birçok konuda hızlı ve etkili çözümler ürettik. Maske, koruyucu ekipman, eldiven ve solunum cihazı gibi ürünlerin yerli ve milli imkânlarla üretimine yönelik projeleri hızlandırdık. Salgının başladığı dönemde Türkiye’de 14 maske üreticisi varken, bugün bu sayı 424’e yükseldi. Nereden nereye? Maske ihracatımız 100 kat artış gösterdi. Dünyada çarkların adeta durma noktasına geldiği dönemlerde bile Türk ekonomisi kontak kapatmadı. Üretim ve sanayide uygulamadığımız çalışma modelinin karşılığını aldık. Esnafımızı, çiftçimizi, sanatçımızı da asla ihmal etmedik, etmiyoruz. Kuraklığın oluştuğu bölgelerde hasar tespit çalışmalarının sonuçlarına göre çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını erteliyoruz.

“31 bin sanatçıya 250 milyon liraya ulaşan destek vereceğiz”

Sanat emekçilerimize de sahip çıkıyoruz. 31 bin sanatçıya 250 milyon liraya ulaşan destek vereceğiz. Tiyatro sektörümüzü de 25 milyon tutarında turne desteği sağlayacağız.”