28 belediye işçisi ‘gelirler azaldı’ denilerek işten çıkarıldı

Bornova Belediyesi’nde 28 işçi ‘gelirler azaldı’ denilerek işten çıkarıldı.

CHP’li Bornova Belediyesi’nde görevli 28 kadrolu işçi, pandemi sürecinde gelirlerin azaldığı gerekçesiyle işten çıkarıldı. İşçilere, Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) üzerinden 03 Haziran 2021 tarihli gönderilen yazılarda, 1 Temmuz 2021 tarihi mesai bitiminden itibaren iş akitlerinin feshedildiği tebliğ edildi.

Evrensel’den Ramis Sağlam’ın haberine göre işçilere gönderilen yazılarda, işten çıkartma gerekçesi olarak Covid-19 sürecinde işçilik maliyetlerinin bütçe içerisindeki payı ve her geçen yıl artışı gösterilirken, 4857 Sayılı İş Yasası’nın 29. Maddesi hükümleri çerçevesinde tesis edileceği toplu işçi çıkarma işlemi kapsamında, 1 Temmuz 2021 tarihinde iş akdinin feshedileceği bildirildi. Ayrıca toplu iş sözleşmesinin 28. Maddesi gereği herhangi bir ihbar süresi verilmediği, kıdem ve ihbar tazminatlarının ise ödeneceği bildirildi.

Görüşmeler devam ediyor

Belediye-İş Sendikası İzmir 6 No’lu Şube Yönetimine, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ imzalı 31 Mayıs 2021 tarihinde gönderilen yazıda 26 işçinin 1 Temmuz 2021 tarihinde, iki işçinin de 29 Kasım 2021 tarihinde işten çıkarılacağı bilgisi verilmiş. Konuyla ilgili konuşan Belediye-İş İzmir 6 No’lu Şube Başkanı Veysel Aygiray, Belediye Başkanı İduğ ile görüşmelerinin sürdüğünü, bu aşamada herhangi bir açıklama yapmayacağını söyledi.

“Yaşananları içimize sindiremiyoruz”

İsmini vermek istemeyen işçiler ise belediye yönetimi ile sendikanın 8 Haziran 2021 tarihinde görüşme yapacağı bilgisini verirken Belediye Başkanı Mustafa İduğ’un kararına tepkili. İşten atılma gerekçelerinin ‘Belediye gelirlerinin düştüğü’ yönünde olmasını doğru bulmadıklarını söyleyen işçiler, kendilerinin ’emeklilik süresini doldurdukları’ gerekçesiyle işten çıkarılmalara tepki gösterdi.

İşten atılan bir belediye işçisi, “Yaşananları içimize sindiremiyoruz. Bornova Belediyesi’nde yıllardır çalışıyorum. Biz emekliliğimiz geldiği gerekçesiyle işten atılırken Belediye Başkanı seçildikten sonra başka işyerlerinden emekli olmuş kişileri işe aldı” dedi.

Bir başka işçi ise Belediye Başkanı İduğ’un seçildikten sonra, belediyeyi şirket gibi yönettiğini söyleyerek İduğ ve yönetiminin uzun süredir işçilere mobbing uyguladığını, işçilerin çalıştıkları birimlerin de değiştirildiğini iddia etti.