İş cinayetleri raporu: Mayıs ayında en az 232 işçi hayatını kaybetti

İSİG Meclisi’nin raporuna göre Mayıs ayında en az 232 işçi hayatını kaybetti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Mayıs 2021 iş cinayetleri raporunu yayımladı. Rapora göre, mayıs ayında en az 232 işçi, 2021 yılının ilk beş ayında ise en az 972 işçi, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Dünyada en az 115 bin sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Rapora göre, tedavisi mümkün olan bir salgın yüzünden emekçiler ölmeye devam ediyor. Bu ölümlerin en çıplak gerçekliği ise sağlık alanında görüldü. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü’nün açıklamasına göre dünyada en az 115 bin sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Türkiye’de ise bir ayda 43 eğitim, 15 sağlık ve 14 belediye emekçisi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

13 işçi intihar etti, 3 çocuk işçi hayatını kaybetti

En az 13 emekçinin ‘borç’ ve ‘işsizlik’ nedenleriyle intihar ederek hayatına son verdiği mayıs ayında, işçilerin ölümüne en fazla sebebiyet veren durumlar Covid-19, trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme, intihar, kalp krizi, elektrik çarpması ve boğulma olarak tespit edildi.

Bir ay içinde 3 çocuk işçi hayatını kaybederken, iş cinayetlerinde ölenlerin 20’si kadın işçi, 212’si ise erkek işçi olarak kayıtlara geçti.

1 milyon 300 bin ev işçisi kadın kayıt dışı

Kadın işçiler açısıdan sömürü koşulları hem ev içinde, hem kamusal alanda, hem iş yerinde yoğunlaşıyor. Milyonlarca kadın, gündelik yaşamda ekonomik şiddet ve erkek şiddeti ile baş etmeye çalışıyor. Dünyada yüzde 75’i kayıt dışı çalışan toplamda 67 milyon ev işçisi bulunuyor. Türkiye’de ise bu sayı yaklaşık 1 milyon 300 bin.

Çalışma saatleri ve ücret konusunda belli bir standarta sahip olmayan ev işçisi her 10 kadından 3’ü cinsel, fiziksel şiddete ya da mobbinge uğruyor.