Macron: Türkiye'nin paralı askerleri Libya'yı terk etmeli - Yaziyor.Org

Macron: Türkiye’nin paralı askerleri Libya’yı terk etmeli

Macron, Libya Başbakanı Dibeybe ile görüştü, “Türkiye ve Rusya’nın paralı askerleri Libya’yı terk etmeli” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile bir araya geldi. İki lider görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

“Türkiye ve Rusya’nın paralı askerleri Libya’yı terk etmeli”

Libya’daki siyasi geçiş dönemini desteklediklerini dile getiren Macron, Libya’nın askeri egemenliğine ve istikrara kavuşması gerektiğini belirterek ülkesinin Libya’ya karşı özel sorumluluğu bulunduğunu ifade etti. Libyalılar ve uluslararası ortaklarıyla iş birliği içinde Libya’nın istikrarını güçlendireceklerini ileri süren Macron, Libya halkının egemen ve istikrarlı bir ülkede yaşamaya hakkı olduğunu söyledi.

Macron, Türkiye’nin ve Rusya’nın yabancı paralı askerlerinin Libya’yı terk etmesi gerektiğini söyledi.

Fransa’nın Libya’ya güvenliği sağlama konusunda yardım etmeye hazır olduğunu belirten Macron, Libya’da bu yılın sonunda düzenlenecek seçimlerin başarılı şekilde tamamlanması gerektiğini kaydetti. Öte yandan Macron, Dibeybe’nin talebi üzerine kanserle mücadele için 450 Fransız doktoru Libya’ya göndereceklerini belirtti.

Ortak projeler vurgusu

Dibeybe de Fransa ile Libya arasındaki ilişkilerin resmi olarak yeniden başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Fransa’nın Libya’nın siyasi meşruiyetini güçlendirme konusunda önemli rol oynadığını aktaran Dibeybe, ‘Fransa’nın Libya’nın istikrarı ve yabancı paralı askerlerin varlığının sonlanması için katkıda bulunabileceğini’ belirtti.

Dibeybe, iki ülke arasındaki ortak projelerin yeniden başlamasını istediklerini söyledi.

2002’den bu yana toplanamayan iki ülke arasındaki ortak komisyonun çalışmalarına yeniden başlayacağını ifade eden Dibeybe, bu komisyonun iki ülke arasındaki anlaşmaların takibini yapacağı bilgisini paylaştı.

Dibeybe, Macron’u yakın zamanda Trablus’ta görmeyi umut ettiğini kaydetti.