İsmail Saymaz, Silivri Emniyet Müdürü’nün intiharından birkaç saat önce yaşananları yazdı

Gazeteci İsmail Saymaz, Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın intiharından birkaç saat önce yaşananları köşesinde yazdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Üzerimde Demokles’in kılıcı gibi sallandırılıyor” dediği Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın intihara sürüklendiği geceyi yazan Sözcü Yazarı İsmail Saymaz, iki şüphelinin serbest bırakılması yönünde baskı gördüğü ortaya çıkan Çalışkan’ın ölümünden önceki birkaç saati kaleme aldı.

“Gece yoğun bir telefon trafiği yaşandı”

“Eşine ‘Seni çok seviyorum birtanem’ yazdıktan dakikalar sonra beylik tabancasıyla hayatına son veren 40 yaşındaki emniyet müdürünün sır intiharı gizemini koruyor” diye yazan Saymaz, Çalışkan’ın intiharından birkaç saat önce yaşananları “O gece Silivri’de ne oldu?” başlıklı yazısında şöyle aktardı:

“Komiser Ö.B.’nin amirliğindeki polis ekipleri, Silivri Bölge Trafik İstasyonu’nda yol kontrol noktası kurdu. Saat 00.30’da bir araç çevrildi. Araçta Hızır ve Osman Kaptan kardeşler vardı. Silivri’den İstanbul’a doğru seyir halindeydiler.

Hızır Kaptan hakkında Gaziosmanpaşa 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde orman işgali suçundan açılan davada yakalama kararı çıkarılmıştı.

İddiaya göre Kaptan kardeşler eski İçişleri Bakanlığı Koruma Dairesi Başkanı Ekrem Gülen’in araya girmesi üzerine serbest bırakıldı.

Ne var ki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi “Araması olan şahsı nasıl bırakırsınız!” diyerek tutanak tuttu.

Hakan Çalışkan’ı İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan da aradı. Gece yoğun bir telefon trafiği yaşandı.

Saat 03.30’u geçiyordu ki Çalışkan’ın makam odasından bir el silah sesi geldi. Neden canına kıydığı hâlâ bilinmiyor. Ardında hiçbir not bırakmadı.”