Şirket itiraz süresini beklemeden taş ocağı çalışmalarına başladı, köylüler direnişe geçti

Denizli’nin Pamukkale ilçesine bağlı Güzelpınar Mahallesinde “ÇED gerekli değildir” raporu alan ancak 30 günlük itiraz sürecini ikinci kez ihlal eden Fernas adlı şirketin hukuksuzluğuna Güzelpınarlılar Denizli Valisi ile görüşmeye gitti. Valinin, kendileri ile görüşmeyi reddetmesi üzerine mahalle sakinleri valilik önünde oturma eylemi yaptı.


Fernas adlı şirketin, Aydın-Denizli otoyolunun yapımında kullanılacak mıcır için kurmak istediği taş ocağı, bölgeye coğrafi işaret kazandıran ve Türkiye’deki üretimin yüzde 80’nin karşılayan kekik üretimini tehdit ediyor.


Denizli Valiliği’nin 7 Mayıs’ta “ÇED gerekli değildir” raporunu tebliğ ettiği şirket 30 günlük itiraz süresini beklemeden çalışmaya başladı.

İlk olarak 13 Mayıs’ta çalışmalara başlayan şirket mahallelinin tepkisi üzerine geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Ancak dün tekrar iş makinleri çalışmaya başladı. Bunun üzerine Güzelpınar sakinleri valiyle görüşmeye gitti. Valinin görüşmeyi kabul etmediği mahalleli, valilik önünde oturma eylemine başladı.

‘İsrail Filistin savaşı mı bu?’

BirGün’den Uğur Kurnaz’a konuşan köylülerden Mehmet Güney, “3-5 kişi zengin olacak diye, otoban yapılacak diye köyü talan ediyorlar. Çoluğumuz çocuğumuzun rızkını alıyorlar. Valiyi görmeden buradan gitmeyeceğiz. Zenginler daha fazla zengin olsun diye benim köyümde silahla nöbet tutuyorlar. İsrail Filistin savaşı mı bu? Ben Valiyi görmeden buradan gitmeyeceğim” dedi.

‘Köyümüzden AKP’ye yüzde 95 oy çıktı. Bundan sonra daha da vermeyeceğiz’

Güzelpınar muhtar azası Veli Gün ise, “Taş ocağını istemiyoruz. Bunu defalarca dile getirdik, itiraz ettik. Vali beyle bunu görüşmeye geldik fakat kendisi bizimle ilgilenmiyor. Çalışmaları yine durdurduk ama Vali bey bize hiçbir şey söylemiyor. Kepçeler yine çalışacak. Ağaçları zaten kestiler. Bizim köyümüzden AKP’ye yüzde 95 oy çıktı. Bundan sonra daha da vermeyeceğiz” diye konuştu.