Bakan 'Telafide Ben de Varım' programının detaylarını açıkladı - Yaziyor.Org

Bakan ‘Telafide Ben de Varım’ programının detaylarını açıkladı

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk, Kovid-19 sürecinde eğitim öğretimden yaşanan eksiklikleri telafi etmeyi hedefledikleri “Telafide Ben de Varım” programına dair detayları açıkladı.

Buna göre okullar yaz boyunca açık olacak. Telafi programına katılım isteğe bağlı olacak. Her okul, kendi öğrenci gruplarının ihtiyaçlarını kendisi belirleyecek. İsteyen öğrencilere fiziksel etkinlikler ve akademik programlar sunulacak. İsteyen öğretmenler, bu programlarda öngörülen ders saati üzerinden görev alabilecek. 1. sınıftan 2. sınıfa geçen öğrencilere okuma yazma taraması başlatılacak. Liselerde de kritik kazanımlar taraması yapılacak. Ayrıca telafidebendevarim.meb.gov.tr isimli bir web sitesi hazırlandı.

Ziya Selçuk’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘Eğitimde fırsat adaleti ilkemiz doğrultusunda’

“Akademik ve sosyal ihtiyaçları belirlemek için araştırmalar yaptık. Farklı öğrenci gruplarında değişik seviyelerde telafi çalışmasına ihtiyaç olduğunu tespit ettik. Bundan dolayı telafi programıyla salgının eğitime yansıyan olumsuzluklarını bertaraf etmek; eğitimde fırsat adaleti ilkemiz doğrultusunda öğrencilerimizi akademik, sosyal, duygusal, fiziksel ve sağlık yönlerinden desteklemek istiyoruz. UDEP adını verdiğimiz Ulusal Destekleme Programı’nı da tam da bu nedenle hazırladık.

‘Okullarımızı açık tutacağız’

2020-2021 eğitim öğretim yılını 2 Temmuz Cuma günü sonlandırıyoruz. Öğrencilerimiz iyi mi, evde kalmaktan yorulmuşlar mı, bir sıkıntıları var mı, bunları görüp tespit etmek ve onlara iyi gelmek için okullarımızı açık tutacağız.”

Karneler 18 Haziran’dan sonra öğrencilere ulaşacak

“21 Haziran’da yoğun olarak başlayacağımız sosyal, duygusal, kültürel, fiziksel faaliyetler öncesinde sistem altyapımızda yoğunluğa neden olmamak ve öğrencilerimizin erişimini kolaylaştırmak için de karneleri 18 Haziran’dan itibaren öğrencilerimize açıyoruz.”

Program isteğe bağlı

“Salgın sonrası eğitim planlamamız, ders notlarının ötesinde bir yaklaşımla çocuklarımızın daha çok sosyal, duygusal ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Elbette akademik konularda da gereken önlemler alınacak. 2 Temmuz’un ardından öğrencilerimizi güzel bir yaz bekliyor. Ancak bu yaz beraber olalım, dolu dolu bir yaz geçirelim istiyoruz. Yaz döneminde tamamen isteğe bağlı olarak öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle ve ailelerimizle sosyal, duygusal, akademik ve fiziksel etkinliklerle dolu bir telafi programını başlatıyoruz. Gelecek eğitim öğretim yılına tüm paydaşlarımızla canlı bir başlangıç yapmayı hedefliyoruz.”

Her okul kendi ihtiyaçlarını belirleyecek

“Yaz dönemiyle birlikte Bakanlığımız yaklaşık bir buçuk yıl sürecek olan Ulusal Destekleme Programı sürecine de girmiş bulunuyor. Program kapsamında her okulumuz Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca hazırlanan öncelikli ve kritik kazanımları dikkate alarak zümreleri marifetiyle hazırlanan çerçeve dahilinde kendi okullarındaki öğrenci gruplarının ihtiyaçlarını belirleyecek. Okullar kendisine bir buçuk yıl sürecek olan Ulusal Destekleme Programı kapsamında böylece bir telafi planı da oluşturmuş olacak.”

Yaz boyu isteyen öğrencilere akademik programı sunacağız

“18 Haziran-2 Temmuz aralığında okullarımız çalışmalarını bu planlar doğrultusunda uygulamaya başlayacaklar. Okullarımız 2 Temmuz’dan yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı tarihe kadar okulların fiziksel imkanlarından faydalanmak isteyen öğrencilerimiz için açık tutulacak. Yaz boyu okullarımızda çocuklarımızı ağırlayacağız, isteyen öğrencilerimize fiziksel etkinlikler, isteyen öğrencilerimize akademik programlar sunabileceğiz. Öğretmenlerimiz de bu programlarda öngörülen ders saati üzerinden tabii ki görev alabilecekler isterlerse. Yeni eğitim öğretim yılının da ilk döneminden itibaren öğrencilerimizin telafi ve destek çalışmalarını da yıl boyu sürdürmüş olacağız.

Okuma yazma taraması yapılacak

“1’den 2’ye geçen öğrencilerimiz için okuma yazma taraması başlatılacak. Bu taramamızın sonuçlarına göre de ihtiyacı tespit edilen öğrencilere ek ders ve ek materyal desteği sağlayacağız. 3 ve 4. sınıflarda, ilkokullarda Yetiştirme Programı dediğimiz İYEP uygulaması ile destekleyeceğiz. Ortaokul öğrencilerimizin de yeterlilik düzeyleri uluslararası kriterlere uygun şekilde değerlendirilecek ve onlara da önem ve düzeylerine uygun çalışma planı verilecek.”

“Liseler için kritik kazanımlar taraması hazırladık. Tespitler neticesinde özel programlar uygulayarak öğrencilerin lise eğitimlerini daha güçlü sürdürmelerini ve üniversiteye hazırlanmalarını hedefliyoruz.

Elbette bu süreçler her okulun kendi ihtiyacına göre şekillenecek.”

İnternet sitesi

“Telafide ben de varım diyen herkesle UDEP çerçevesinde bir araya geleceğiz ve çocuklarımızın, öğretmenlerimizin, ailelerimizin daha iyi olması için hep birlikte çalışacağız. Bunların yanı sıra telafidebendevarim.meb.gov.tr isimli bir web sitesi hazırladık. Çocuklarımız, öğretmenlerimiz ve velilerimiz için de bu web sitesinde ayrı ayrı bölümler var ve birtakım etkinlik planları ve açıklamaları da yer alıyor. Yapılacak çalışmları, önerileri ve içerikleri bu web sitesinde kısa zaman içinde bulmanız mümkün olacak.

https://twitter.com/i/broadcasts/1MnxnlQjepmGO