Üst düzey bir yetkili kontrollü normalleşme sürecinin nasıl olacağını anlattı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün yapılacak olan kabine toplantısında Koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesine yönelik adımların ele alınması bekleniyor. Bu kapsamda yarın geçerli olmak üzere kafe, restoran ve spor salonlarının açılması planlanıyor. Hafta sonu iki gün olan kısıtlamalar da bir güne düşürülebilir.

Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili, bugün saat 15.00’te yapılacak olan ve kararların Erdoğan tarafından açıklanacağı kabine toplantısına dair bilgi verdi.

Akşam saat 21.00 olan kapanma saatleri biraz daha ileri alınabilir

Bu bilgiye göre “Bugünkü kabine toplantısının en önemli gündemi Koronavirüs tedbirlerine yönelik atılıcak normalleşme adımları olacak. Öncelikle uzun zamandır beklenen kafe ve restoranların açılması yönünde karar alınması bekleniyor. Bilim Kurulu’nun da tavsiyesi bu yönde. 60 binden yaklaşık 7 bin civarına kadar düşen günlük vaka sayıları buna imkan veriyor. Akşam saat 21.00 olan kapanma saatleri biraz daha ileri alınabilir. Çünkü işletmeler de bundan sıkıntı duyuyor” dedi.

Spor salonları ve halı sahalar açılabilir

Yetkili, yaz döneminin başlaması ve artan aşılamanın da bu kararı destekleyecek diğer unsurlar olduğunu vurguladı. Bu kapsamda spor salonları ve halı sahalar gibi kapatılan işletmelerin yeniden açılmasının da planladığını kaydeden aynı yetkili, şöyle devam etti:

“Okulların açılması konusu en kritik alanlardan biri. Bu konuda iki farklı görüş var. İlki açılması ve 2 Temmuz’da yaz tatiline girilmesi; diğeri de vaka sayıları düşerken bulaşa neden olabilecek okulların kapalı kalması yönünde. Sonuçta bu yıl eğitim-öğretim açısından neredeyse tamamlandı. Kabine toplantısında buna da karar verilecek.”

Yetkili, hafta sonu kısıtlamaların bir güne düşebileceğini, Cumartesi günleri kısıtlamanın kalkabileceğini ama Pazar günlerinin devam edebileceğini vurguladı.

Aşı açıklaması

“Bu dönemde aşılamanın artırılması yönünde bir çaba olacak” diyen aynı yetkili, “Biontech desteğiyle aşı açısından tamamen sıkıntı ortadan kalkacak. Yakın zamanda açık alanda maskesiz hayatın başlaması ihtimali var” dedi.