Erdoğan normalleşme koşullarının konuşulduğu kabine toplantısının ardından açıklama yapıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kovid-19 ile mücadele ve kademeli “normalleşme” planının görüşüldüğü kabine toplantısının ardından açıklama yapıyor.

3 saat 45 dakika süren kabine toplantısı sona erdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan kararları açıklıyor Erdoğan’ın açıklamasından önemli başlıklar şöyle:

Süper Ligi şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş’ı tebrik ettim.
Futbolun seyircili oynanmasını ümit ediyoruz.
Anadolu Efes’in başarısı, Ergin Ataman’ın şampiyonluğu şehitlerimize adamasını tebrik ettim.
Türkiye NATO başta olmak üzere üyesi olduğu yerlerin sorumluğunu hakkıyla yerine getirmiştir.
Şirket temsilcilerinin tüm sorularını bizzat cevapladım, uluslararası yatırımcıları destekleme kararlığımızı ortaya koydum
Ülkemizi ve milletimizi sahte gündemlerin kıskacına hapsetmek isteyenlere eyvallah etmedik, etmeyeceğiz.
Taksim camine karşı gelen seslerde, korku vardır. Taksim Caminde katkısı geçehn Elmas ailesine teşekkür ediyorum

Ekonomimiz büyüdü’

Hibe ve destekler 661 milyar TL’yi buldu, bunlar halkın bu dönemde sosyal, ekonomik sıkıntılara maruz kalmadan bu süreci geçirmesini sağladı
Türkiye milli gelirine oranla halkına verdiği destekle birinci gelmiştir.
Büyüme rakamlarının ilk çeyreği açıklandı. Ekonomimizin yüzde 7 büyüyerek Çin’in ardından gelmesi herhalde bir şeyler ifade ediyor.

Haziran’da aşı kampanyası
 

Kısıtlamalarla ilgili konuşan Erdoğan hafta içi ve cumartesi günleri saat 22:00’a kadar kısıtlama olmayacağını söyledi. Cumartesi saat 22:00 ile pazartesi 05:00 arasında kısıtlama uygulanacağını açıkladı.

• Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecek. Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacak. Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecek.

• Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00’e kadar paket servisi sürdürebilecek. Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecek.

• Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından (1 Haziran Salı) itibaren çalışabilecek.

• Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacak.

• Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecek.

• Spor kulüpleri, genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebilecek.

• Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecek.

Süperliglere taraftar alınması

AKP iktidarının “Kademeli normalleşme” adını verdiği ve 1 Haziran Salı gününden itibaren uygulanacak takvimi açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Süper Lig’de önümüzdeki sezonda (2021-2022 sezonu) tribünlere taraftar almayı ümit ettiklerini ifade etti.

Yurttaşa destek olunduğunu iddia etti

Erdoğan, “Toplamda 661 milyar lirayı bulan bu hibe ve desteklerin, ülkemizin salgın sürecini çok ciddi ekonomik kayıplara, sosyal sıkıntılara, güvenlik tehditlerine maruz kalmadan geçirmesinde çok büyük katkısı olmuştur. Bugün Türkiye, dünyada, milli gelirine oranla halkına en etkin, yaygın ve yüksek tutarlı destekleri sağlayan ülkelerin başında gelmektedir. Dünyada her şey güllük gülistanlık da sadece Türkiye’de sıkıntı yaşanıyor gibi bir hava oluşturmaya çalışanlara verilecek en güzel cevap, uluslararası kuruluşların işte bu tespitidir. Bu hususta, nüfusu bizimle mukayese edilemeyecek ülkeler üzerinden yöneltilen tenkitlerin gerçekçi de iyi niyetli de olmadığı açıktır.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan her ne kadar verileri böyle ifade etse de OECD ve IMF verileri kendisini yalanlıyor.

OECD, 2021 yılına ilişkin ekonomik görünüm raporunda Türkiye’nin salgına karşı uyguladığı kredi politikalarını “sürdürülemez” olarak niteledi.

Raporda 2021 küresel büyüme beklentisini yüzde 5,6’dan yüzde 5,8’e yükseltirken, Türkiye’ye ilişkin büyüme beklentisini ise yüzde 5,9’dan yüzde 5,7’ye indirdi.

OECD’nin analizinde kullandığı IMF’nin Mali İzleme Raporu’na göre Türkiye hanehalklarına ve şirketlere en az doğrudan destek veren ülkeler arasında yer alıyor.

Gelişmiş ülkeler milli gelirlerinin yüzde 16’sından fazla doğrudan destek uygularken, Türkiye’de bu oran yüzde 2’nin altında kaldı.

Erdoğan ayrıca Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüyerek G-20 ülkeleri arasında Çin’in ardından ikinci sırada yer aldığını da öne sürdü.

“Haziran ayını aşı seferberliği ayına dönüştürmek için imkanları zorlayacağız” diyen Erdoğan, BioNTech, Sinovac ve Sputnik-V gibi sözleşmesi yapılan farklı aşılardan haziran ayında mümkün olan en yüksek sayıda miktarın ülkeye getirilmesi ve uygulanması için çalşıtıklarını söyledi.

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Salgın tedbirlerini sıkılaştırma ve normalleştirme takvimlerimiz de vaka sayılarımızın seyri birbirlerini takip ettiği için Avrupa ülkeleriyle benzer şekilde yürümektedir. Bütün bunları söylerken elbette gerçeklere gözlerimizi kapatmıyoruz. Son 6 ayda işyerleri ancak 1,5 ay açık kalan esnafımız olduğunu biliyoruz. Sadece paket servis hizmeti gibi ciddi sınırlamalarla hizmet vermeye çalışan esnafımız olduğunu da biliyoruz. Sokağa çıkma sınırlamalarının pek çok kişi ve kurumun faaliyetleri üzerinde yol açtığı olumsuz etkileri biliyoruz. Okula gidemeyen evlatlarımızın, eğitim-öğretimdeki kayıpları yanında pek çok fiziki ve psikolojik sıkıntının eşiğine geldiğini biliyoruz. Düğünden genel kurula kadar pek çok toplu etkinliğin uzun süre ertelenmesinin yol açtığı sıkıntıları gayet iyi biliyoruz. Milletimizin bu süreçte fevkalade bunaldığını, tahammül sınırlarının zorlandığını görüyoruz.

Yaz mevsiminin de gelmesiyle, insanları evlerde uzun süre tutmak hem zor hem anlamsızdır. Yurt içi ve dışı ziyaretlerin yoğunlaşacağını da dikkate aldığımızda yine bu süreçte, sıfatları ne olursa olsun kafa karıştırıcı açıklamalarıyla milletimizi yanlış yönlendirmeye çalışanlar bulunduğunun da idrakindeyiz. Değerlendirmelerimizi tüm bu gerçekleri hesaba katarak yapıyor, kararlarımızı ülkemiz ve milletimiz için en hayırlısını gözeterek veriyoruz.

İnsanların sağlığını, milletin esenliğini, ülkenin huzur ve güvenliğini koruma, telafisi mümkün olmayan hasarların oluşmasına engel olma gayesindeyiz.

Salgının başladığı günden beri açılma-kapanma kararlarının ardı ardına gelmesinin tek sebebi, şartları zorlama pahasına da olsa bu musibetin ülke ve millet üzerindeki etkilerini azaltmaktır.

Ramazan ayındaki kısmi ve tam kapanma şeklinde uygulanan sıkılaştırma tedbirlerinin bir kısmının yerini, 17 Mayıs itibarıyla kademeli normalleşme adımları aldı. Aradan geçen iki haftalık sürede, vaka ve ölüm sayılarındaki nispi azalmanın, hedeflediğimiz oranda değilse bile önemli ölçüde sürüyor olması, tedbirlerin amacına ulaştığına işaret etmektedir. Bugün kabine toplantımızda, yarından itibaren devreye girecek kademeli normalleşmenin yeni adımlarıyla ilgili istişarelerimizi gerçekleştirdik.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yürütülen mücadelenin önündeki en büyük tehdit, virüsün farklı mutasyonlarının yol açtığı öngörülemeyen sonuçlardır. Nitekim, kimi Avrupa ülkelerinde aşılama başta olmak üzere oldukça sert tedbirlerle binli rakamlara düşürülen, vaka sayılarının, mutasyonlu virüslerin yaygınlaşmasıyla yeniden yükselişe geçtiği anlaşılmaktadır. Sınırlarımızı kapatarak, vatandaşlarımızı evlerine hapsederek, kendimizi bölgemizden ve dünyadan tamamen soyutlama imkanımız olmadığına göre, ülkemizin de bu tehditlerle yüzleşmesi kaçınılmazdır.”