Pandemide süperyat talebi patladı!

Sınıfsal çelişkilerin derinleştiği pandemi döneminde zenginlerin süperyat talebi rekor düzeye ulaştı.

Lüks yaşan dergisi Boat International’ın paylaştığı verilere göre, 2021’in 1 Ocak-17 Mayıs döneminde 1 milyar pound (12,1 milyar TL) değerinde toplam 208 süperyat satıldı. Bu rakam, geçen senenin aynı dönemindeki satış rakamının 131 adet üzerinde oldu.

“Fantastik hızda artıyor”

İngiltere merkezli Financial Times’ın ‘Zenginler lüks ve inziva ararken süperyat siparişleri arttı’ başlıklı haberine göre, İtalya’nın Forli bölgesindeki yat üreticisi Ferretti, 2021’in ilk çeyreğinde 56 yat teslimatı yaptıklarını ve bu rakamın rekor olduğunu açıkladı. Şirket, tahminlerin çok üzerinde olan siparişler için “fantastik hızda artıyor” dedi.

Yat üreticileri, pandemi sırasında varlık fiyatlarındaki yükselişle servetleri artan zenginlerin tekne almaya ya da mevcut teknelerini daha büyükleriyle değiştirmeye yöneldikleri görüşünde.

“Anı değerlendirmek istediler”

İtalya’nın Toskana bölgesindeki Benetti Yatları’nn CEO’su Marco Valle, “Salgınla birlikte insanlar hayatlarının aniden değişebileceğini fark ettiler ve algıları değişti. Anı değerlendirmek istediler. Hisse değerleri dramatik bir şekilde yükseldi ve biz de doğru ürünlerle bu duruma karşı hazırdık” dedi.

Online siparişler arttı

Pandemi nedeniyle tekne fuarları iptal edilse de bu durum süperyatlara dönük talebin önüne geçemedi ve online kanallardan siparişler arttı.

“En fazla sipariş aldığım yıl”

Hollandalı bir yat üreticisi olan Damen Yachting’in yöneticisi Rose Damen, “Tekne fuarlarının olmadığı bir dönemde en fazla sipariş aldığımız bir yıla imza attık” dedi. Şirketin siparişlerinin son bir yılda 800 milyon euro arttığı aktarıldı.

Öte yandan, yat üreticileri, zengin müşterilerinin fazla pazarlık yapmasından ve maliyetlerdeki artıştan yakındı.