İkizdere Direnişi New York Times’ta

Rize’nin İkizdere ilçesinde yöre halkının tüm itirazlarına rağmen taş ocağı yapımı için çalışmalar sürerken, New York Times’ta bölgede yaşananların ele alındığı bir makale yayımlandı.

Rize’nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi’nde yandaş Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı yöre halkının direnişii ve tepkiler sürerken, ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ta konuya ilişkin bir makale yayımlandı.

Makalede, “Türkiye’nin kuzeydoğusundaki Rize ilinin el değmemiş ormanlık alanlarında yaşayan yöre halkının her zaman iki doğal avantajı vardı; zengin yaban hayatının olduğu, akarsularla dolu el değmemiş bir tabiat ve bölgenin güçlü yerel yurttaşı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koruyucu etkisi…” ifadelerine yer verildi.

“Erdoğan siyasi baskı altında”

NY Times’ın makalesinde, “Erdoğan şimdi, ülke çapında siyasi baskı altında olduğu bir anda, memleketinden bazı köylülerin kendisine karşı mücadele ettiği bir savaş alanında yer alıyor. Haftalardır İkizdere, Erdoğan’ın 220 dönümlük ormanı yok etmekle tehdit eden bir taş ocağı planına karşı protestolar düzenliyor” denildi.

“Erdoğan’ın Karadeniz kıyısındaki sadık memleketi olan Rize’de patlak verdi”

Geçtiğimiz ay taş ocağına karşı düzenlenen protestoları dikkat çekici olarak tanımlayan gazete, bunun nedenini, “Erdoğan’ın Karadeniz kıyısındaki sadık memleketi olan Rize’de patlak verdi. Siyasi rakipleri, ekonominin istikrarsız durumu ve salgının etkileri karşısında zaten zor durumda ve savunma olan Erdoğan’a karşı durumu bir fırsat olarak değerlendiriyor” şeklinde açıkladı.

İkizdere’de devam eden protestoların nisan ayı sonunda baş gösterdiği hatırlatılan haberde, “Erdoğan’ın iktidarındaki herhangi bir çatlaktan yararlanmak isteyen muhalefet politikacıları, hükümet yetkilileri protestoları bastırmak için harekete geçerken destek için ilçeye gitti” yorumunu yaptı.

“Erdoğan protestolara müsamaha göstermiyor”

Haberde, “Erdoğan – destekçilerinin gösterileri dışında – protestolara müsamaha göstermiyor ve çevik kuvvet polisi Rize’deki gösterileri bastırmak için ağır etkisini gösterdi” denilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Rize, Karadeniz kıyısındaki barajlar, otoyollar ve limanlar da dahil olmak üzere Erdoğan tarafından denetlenen bir dizi başka büyük kalkınma projesinin sahası oldu.”

İnşaat firmalarına dikkat çekildi

NY Times, “Türkiye’nin, hükümetle yakın bağları olan ve başkanın birçok projesini üstlenen en büyük iki inşaat firması, Rize’nin İkizdere ilçesindeki İyidere’de bir liman inşası ihalesi kazanmalarının yanı sıra, Gürdere’deki bir limandan da siyah bazalt çıkarma ruhsatına hak kazandıklarına” dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı seçimi hatırlatıldı

Makalede, 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Rize’den Erdoğan’a yüzde 77 oranında oy çıktığı da hatırlatıldı.