Fahrettin Koca sözünü tutarsa, salgın bu yaz bitebilir!

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, “Geleceği açıklanan aşılar tamamen gelirse, Türkiye bu yaz salgını tamamen bitirebilir” dedi.

Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, koronavirüs salgınının Türkiye’deki gidişatını değerlendirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarını hatırlatan Hotamışlıgil, “Geleceği açıklanan aşılar tamamen gelirse, Türkiye bu yaz salgını tamamen bitirebilir” ifadesini kullandı.

“Aşı karnesi bence kötü bir fikir”

CNN Türk’te yayınlanan Cüneyt Özdemir ile 5N1K’nın konuğu olan Prof. Dr. Hotamışlıgil’in açıklamaları özetle şöyle:

“Tünelin ucundaki ışığı çok parlak görüyorum. En önemli şey çok net olarak aşıları yaygın olarak uygulayan ülkelerde salgın bitiyor. Aşı olmadan salgının bitmesi mümkün değil.

Aşı karnesi bence kötü bir fikir. Beklenmedik sıkıntılar yaratabilecek bir şey. Etkinlik düzeyi de tartışabilecek. Dünyada aşıya erişim eşitsizliği var. Hiç aşılanmamış ülkeler var.

Bir numaralı çözülmesi gereken bu: Aşıların dağıtımı. Aşılar arası bir propaganda yarışı da var. Veri eksikliği soru işareti yaratıyor.

İlk doz yapıldıktan sonra çok yüksek bir koruma oranı oluyor. Aşı tedariğinde bir sorun varsa, 10 milyon kişiye 2 doz aşı yapmaktansa 20 milyon kişiye bir doz aşı yapmak daha mantıklı.

“Zihinsel rahatsızlıklar fırtınası bizi bekliyor olabilir”

Geleceği açıklanan aşılar tamamen gelirse, Türkiye bu yaz salgını tamamen bitirebilir.

1 buçuk senede çok şey değişti. Bugün annemi gördüm, sarılamadım kadına. Ya diyorum ‘kapıdan girerken kaptıysam, anneme getireceğim virüsü’. Ben bunu yaşıyorsam herkes yaşıyordur. Sosyal ilişkiler biraz garipleşti. Zihinsel rahatsızlıklar fırtınası bizi bekliyor olabilir.

İnsanlar birbirleri ile beraber olmaya başladıkları zaman bu rahatsızlıktan hızlıca kurtulabilirler. Bazı ülkelerin hoşuna gitmeye başladı, herkesi takip etmek, herkesi kodlamak. Bunlar hassas dengeler. Biraz yoldan çıktığında çok rahatsız edici olabilecek şeyler.”