Cumhuriyet’e SADAT haberi nedeniyle soruşturma

Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri ve Cumhuriyet Yazarı Işık Kansu hakkında mart ayında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in, El Nusra’ya silah ve malzeme taşıdığını ileri sürdüğü SADAT ile ilgili haberleri nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri ve Cumhuriyet Yazarı Işık Kansu hakkında mart ayında soruşturma başlattı.

SADAT’ın suç duyurusu üzerine harekete geçen savcılık, ifade almak üzere geçen hafta tebligat yollarken, soruşturmasını, SADAT’ın suikast ve gayri nizami harp dersi verdiğine ilişkin haber ile “-‘İktidarın SADAT sessizliği’, ‘SADAT soruşturulsun’ başlıklı haberleri nedeniyle açtı.

“Silahlı bir gücü yoktur”

Savcılığın soruşturmasına neden olan suç duyurusunda, SADAT ile ilgili şu bilgiye yer verildi:

“Cumhurbaşkanı’nın özel ordusu, muhafız gücü, fedaisi, mayfası ve saire değildir. Silahlı bir gücü yoktur. Suikastçı yetiştirmez, fakat yurt dışındaki ülkelerin resmi makamlarının talebi üzerine, güvenlik güçlerine suikastı nasıl önleyeceğine ve ülkesi düşman tarafından işgal edilirse düşmana karşı gayri nizami usuller ile nasıl mücadele edileceğinin eğitimi verme imkanına sahiptir.”

SADAT’ın suç duyurusunda, SADAT ile ilgili dile getirilen ‘devlet yetkilileri ve savcıların suskun olduğu’ iddialarının da gerçeği yansıtmadığına değinilerek, Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri ve SADAT ile ilgili yazıları kaleme alanların ‘iftira, hakaret ve suç isnadı suçları başta olmak üzere, Cumhurbaşkanı’na hakaret, devlet kurumlarına saldırı’ gibi suçlamalarla soruşturma açılmasını istendi.