NATO’nun, gazeteci tutuklamak için zorla uçak indiren Belarus’a vereceği tepkiyi Türkiye yumuşattı

Reuters’a konuşan diplomatlar, zorla uçak indirdiği için Belarus’a NATO’nun vereceği tepkiyi Türkiye’nin yumuşattığını söyledi.

Belarus, muhalif kimliğiyle bilinen Gazeteci Roman Protaseviç’i gözaltına almak için Yunanistan’dan Litvanya’ya giden yolcu uçağını sahte bomba ihbarıyla, savaş uçağı eşliğinde zorla başkent Minsk’e indirmişti. Rynair’a ait uçağın iniş yapmasının ardından 26 yaşındaki gazeteci gözaltına alınmıştı.

NATO’nun 30 müttefiki dün iki paragraflık bir kınama bildirisi yayınlamıştı. Ancak bildiri cezai yaptırımları içermiyordu.

Türkiye’nin talebi kabul edildi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belarus’un yaptığını ‘devlet korsanlığı’ ve ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirerek sert bir tepki gösterirken; Reuters’a konuşan diplomatların aktardığına göre Ankara, ‘yaptırım ve siyasi mahkumların serbest bırakılması çağrıları’nın metne dahil edilmemesi konusunda ısrar etti.

Diplomatlar, Türkiye’nin talebi üzerine Belarus’la ‘iş birliğinin askıya alınmasına yönelik ifadeler’in de kaldırıldığını ekledi.

Gerekçe ekonomik ilişkiler

Diplomatlar, Türkiye’nin, Belarus’un en yakın müttefiki Rusya’yla ‘bağlarını korumaya’ ve Minsk’e günlük uçuşları bulunan Türk Hava Yolları aracılığıyla Belarus’la ‘ekonomik ilişkilerini devam ettirmeye’ çalıştığını söyledi. Bir başka etkenin de Türkiye’nin Rus turistleri ‘ağırlama isteği’nden kaynaklanabileceği kaydedildi.

Diplomatlardan biri, Stoltenberg’in ‘bütünlük sağlamak amacıyla Türkiye dahil bütün müttefiklerin mutabakatının kazanıldığını’ söyledi.

Türkiye, diğer ülkeleri kızdırdı

Diplomatlar, Türkiye’nin ‘hafifletilmiş bir metindeki ısrarının, başta Polonya, Litvanya ve Letonya olmak üzere daha sert ifadeler için bastıran bazı müttefikleri kızdırdığını’ da aktardı.

“Türkiye pek çok müttefiki hayal kırıklığına uğrattı”

Bir diplomat, Ankara’nın baskısının esas olarak ‘yaptırım önerilerini ayrıntılı olarak açıklayan Avrupa Birliği’nin metninden farklı bir ifade kullanılmasını amaçladığını’ söyledi ve “Türkiye pek çok müttefiki hayal kırıklığına uğrattı. NATO’nun tepki göstermesi önemliydi. Ankara’nın neden Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukashenko’yu savunmak istediği açık değil” dedi.