Taş ocağına direnen köylüler: Asker ve korucular üzerimize kurşun sıktı

Van’ın Gürpınar ilçesinin Yurtbaşı köyünde yapılmak istenen mermer ocağına karşı eylem yapan köylüleri dağıtmak için asker ve korucular tarafından havaya yüzlerceyüzlerce kurşun sıkıldı. 4 kişi gözaltına alındı.

Van’ın Gürpınar ilçesine Yurtabaşı Mahallesi’nin bulunduğu genişçe bir alanda mermer ocağı yapılması için ihale yapıldı. Dün akşam saatlerinde müteahhit firma yetkilileri, asker ve korucular iş makineleri ile mahalleye girdi. İş makineleri ardından mermer ocağının açılacağı alanda bulunan yurttaşlara ait 40 ahır yıkıldı. Bunun üzerine toplanan mahalleliler yıkıma tepki gösterirken, asker ve korucular iş makinelerinin etrafında nöbet tuttu. Mermer ocağı yapılmasına izin vermeyeceklerini belirten yurttaşlar ise yürüyüş başlattı. Arından asker ve korucularin köylüleri dağıtmak için üzerlerine kurşun sıktığı iddia edildi. Silahlı müdahale sonrası kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

“Yüzlerce kurşun sıktılar üzerimize”

Adının kullanılmasını istemeyen bir köylü, asker ve korucuların hakaretine uğradıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Mahallemize 3 yıldan beri taş ocağı yapılmak isteniyor. Dün müteahhit firma, asker ve korucular mahalleye geldi. İş makineleri ahırlarımızı yıktı. Bunun üzerine protesto ettik. Bize müdahale ettiler ve yüzlerce kurşun sıktılar üzerimize. Bu sırada 4 mahalleli gözaltına alındı. Sabah saatlerinde gözaltına alınanlar serbest bırakıldı. Biz mahallemize mermer ocağı istemiyoruz. Mermer ocağı açılırsa biz burada artık yaşayamayız. Bize ‘burası hazine malıdır ve kesinlikle ocak kurulacak’ dediler. Biz buna asla müsaade etmeyeceğiz.”

MA’da yer alan habere göre yapılan protestonun ardından asker, korucu ve firma yetkilileri mahalleden ayrıldı.