İkbal Eren: Hayrettin Eren’i kaybeden Mehmet Ağar’dır

17-31 Mayıs Gözaltında Kayıplara Karşı Uluslararası Mücadele Haftası’nda Cumartesi Anneleri Galatasaray Meydanı’nda açıklama yaptı. Abisi Hayrettin Eren 1980’de gözaltında kaybedilen İkbal Eren ” Hayrettin Eren’i Gayrettepe Emniyetinde kaybeden, bugünlerde adı sıkça anılan Mehmet Ağar’dır” dedi.

844’üncü haftasına ulaşan eylemlerinin 700’üncü haftasından bu yana İçişleri Bakanlığı kararıyla Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelmeleri engellenen Cumartesi Anneleri bu kez Gözaltında Kayıplara Karşı Uluslararası Mücadele Haftası’nda Galatasaray Meydanı’ndaydı.

Meydana karanfil bırakan Cumartesi insanları polisin engellemek istemesine rağmen açıklama yaptı. Açıklamada, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Milletvekili Oya Ersoy ve Dilşat Canbaz Kaya, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri yer aldı.

Cumartesi Anneleri, mücadelelerinin 26’ıncı yılında, 700. haftalarından bu yana kendilerine yasaklanan Galatasaray Meydanı’na giderek karanfiller bıraktı.

‘Bu ülkede yüzlerce insan devlet politikası olarak gözaltına alındı, katledildi, kaybedildi’

Fotoğraf:Eylem Nazlıer

İlk sözü alan Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun, “26 yıl sonra yine bu meydandayız çünkü adalete ulaşamadan aramızdan ayrılan annelerimize adalet sözümüz var. Bu meydandayız çünkü kaybedilen mezarsız sevdiklerimizin mezarını çiçeklerle donatacağınız. Bir mezar sözümüz var. 26 yıldır söyledik ve söylemeye devam edeceğiz bu ülkede yüzlerce insan devlet politikası olarak gözaltına alındı, katledildi, kaybedildi. Bu ülkeyi yönetenler kaybedilenlerin akıbetlerini açıklamak yerine baskıyla şiddetle bizlere susturmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Tosun sözlerinin devamında “Ama biz yaşadığımız sürece bu gerçeği görünür kılmak için mücadeleye devam edeceğiz kayıtlarınızı bulana kadar onlara kaybedenlerden adil bir yargı önünde hesap sorana kadar kayıplarımızdan da kayıplarımızla buluşma mekanı olan Galatasaray Meydanı’ndan da vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Pervin Buldan: ’26 yıl boyunca bu meydanda anneler babalar çocuklarını aradı’

Tosun’un ardından Pervin Buldan konuştu. Buldan “Tam 26 yıl boyunca bu meydanda anneler babalar çocuklarını aradı. Adalet çağrısı yaptı. Faillerin bulunup yargılanması için çığlık attılar. Bu anneler babalar şu an burada değiller o anneler babalar göç ettiler, gittiler, yaşamlarını yitirdiler. Ancak onların bize bırakmış olduğu miras çocuklarımızı arama ve bulma mirası her geçen gün engellemelere rağmen zorluklara rağmen bu ülkenin kayıp yakınlarını zulmüne rağmen devam ediyor” şeklinde konuştu.

Fotoğraf:Eylem Nazlıer

Buldan sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Şimdi belki o anneler burada değil ama onların çocukları ve torunları buradalar o çocuklar ve torunlar o annelere kayıp yakınlarını ya mezarlarını ya kemiklerini ya da sağ olarak bunu onlara verilmesi için bu mirası devre aldılar ve sürdürmeye devam edecekler. Bu meydanı bizlere yasaklayanlar şunu bilsin ki bizler adalet arayışımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Kayıtlar bulunana kadar failler yargılanana kadar ve cezalandırılana kadar bu meydan bizim meydanımız olmaya devam edecektir. Hiçbir güç hiçbir engelleme bu meydandan alıkoyamaz bizi.”

‘Bütün itiraflara rağmen’

“Bütün itiraflara rağmen kayıpların kimler tarafından faili meçhullerin kimler tarafından işlendiği çok açık ve net olarak ifade edilmesine rağmen hala yargı hala adalet  gelmedi. Bu ülkeyi yönetenler seyirci olmaya devam ediyorlar. Üç maymunu oynamaya devam ediyorlar,körler sağırlar ve dilsizler ama biz bütün bunlara rağmen acil bir yargılanma sürecinin bu saatten sonra devam etmesi için mücadele edeceğimizi özellikle ifade ediyoruz”

‘Bizim annelerimize sözümüz var bu meydandan ayrılmayacağız’


Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren ise şöyle konuştu: “Gözaltında kaybetmek insanlık suçudur. Biz bu suçu işleyenlerden 26 yıl, bu meydanda hesap sorduk, hesap sormaya devam edeceğiz. Kaybettiğiniz sevdiklerimiz için hakikat ve adalet aramaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Bizim gerçekleri bilmek hakikati bilmek gibi hakkımız var. Bu hakkı alana kadar sevdiklerimiz için adil yargılama, katledenler bizimle yüzleşene kadar biz bu meydandan ayrılmayacağız. 26 yıl değil 126 yıl da olsa benim anneme sözüm var benden sonra geleceklerin Elmas annelerini Berfo annelerine söz verdiler.”

‘Mehmet Ağar bizimle yüzleşene kadar’

“Eğer bu ülkeye demokrasi gelecekse bu meydandan geçecektir. Hayrettin Eren’i Gayrettepe Emniyetinde kaybeden, adı bugünlerde sıkça geçen Mehmet Ağar’dır. Mehmet Ağar bizimle yüzleşene kadar biz bu meydanda olmaya devam edeceğiz.”

‘Hesap soracağımız o günler uzak değil’

Fotoğraf:Eylem Nazlıer


Sezgin Tanrıkulu da kayıp yakınlarına, mücadelelerinin yanında olacağına dair söz verdi. Katillerden mutlaka hesap soracağız” diyen Tanrıkulu “Hesap soracağımız o günler uzak değil yakındır hepsi bulundukları yerlerde tir tir titriyorlar, hesabını soracağız” diye ifade etti.


1980’de gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın kardeşi Mikail Kırbayr “Galatasaray Meydanı kayıplarımızla buluşma, aynı zamanda burada mücadele eden analarmızın musalla taşıdır. Çünkü aramızdan ayrılan analarımıza burada helalleştik, burada uğurladık. Bu anlamda biz ne mücadelemizden ne de Galatasaray Meydanı’ndan asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

‘Bu meydan hafıza mekanıdır, sildirmeyeceğiz’

Hasan Ocak’ın kardeşi Ali Ocak da şunları söyledi: “26 yıldan beri bu meydandayız. 844. hafta bu meydanda bu çetelerin işlediği cinayetleri, işledikleri suçları anlatmaya çalışıyoruz. Bu meydan aynı zamanda bir hafıza mekanıdır, not defteridir, sildirmeyeceğiz”