“Sömürü, yolsuzluk, mafya, çete düzenine son” açıklamalarını yasakladı

Mafya Lideri Sedat Peker’in ortaya attığı iddilarla ortaya koyduğu mafya-devlet-sermaye ilişkilerine tepkiler sürüyorken, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından Adana’da mayfa-devlet-sermaye düzenine karşı yapılmak istenen eylemler yasaklandı.

Evrensel’de yer alan habere göre Adana Demokrasi Güçleri bugün 18.00’da basın açıklaması yapmak için çağrıda bulundu. Öncesinde Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) yaptığı çağrı ile ilgili Adana Valiliği yasak kararı getirdi. Adana Emniyeti, bu konuda yapılmak istenen tüm eylemlerin yasak olduğu iddiası ile eyleme izin verilmeyeceğini iletti. Binaları önünde bekleyen TÖP üyelerine de GBT taraması yapıldı. TÖP adına açıklama yapan İl Sözcüsü  Serkan Nar, Türkiye’de 5 noktada açıklama yapma kararı aldıklarını ancak açıklamalarının keyfi bir kararla engellendiğini söyledi.

Adana'da eylem yasağı gerekçesiyle engelleme
Fotoğraf: Evrensel

‘Suçların soruşturuması gerekirken açıklama engelleniyor’

Karara tepki gösteren Emek Partisi GYK Üyesi Halil İmrek, şunları söyledi: “Adana Emek ve Demokrasi Güçleri olarak mafya, çete, siyaset ilişkierinin ortaya saçılması ile ilgili yapacağımız basın açıklaması Adana Valiliği’nin keyfi kararı ile yasaklandı. Ortada bugün kadar yaşanan faili meçhuller, anti demokratik uygulamalar, uyuşturucu ticareti, şantaj gibi ifşalar yaşanırken demokratik bir ülkede olması gerken bu suçlarla ilgili soruşturma açılması, gereğinin yapılmasıdır. Ancak bunun yerine konu ile ilgili yapacağımız açıklama engelleniyor. Bugün üzerine çökülen paylaşım kavgası yaşadıkları ülke kaynaklarıdır. İşçi ve emekçilerin emeğidir. Ekmeğimize, özgürlüğümüze ve ülke kaynaklarına çöken sermaye mafta düzenine karşı birleşeceğiz ve mücadele edeceğiz. Yasaklamalara karşı önümüzdeki günlerde Adana Emek ve Demokrasi Güçleri olarak halkın aydınlatılması ve eylemler için mücadelemizi sürdüreceğiz.

‘Bu düzen çürümüştür, değişmelidir’

İmre ortaya saçılan kirli çamaşırların AKP yönetim tarzının dışa vurmuş hali olduğunu belirtti. Sözlerini şöyle sürdürdü: “Mehmet Ağar’ın Uğur Mumcu cinayeti ile ilgili söylediği ‘Bir tuğla çekersek duvar yıkılır’ şeklindeki sözleri bugünkü iktidar yapısı için de geçerli. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Soylu’ya sahip çıkmasının nedeni tam da budur. ‘Sömürü, yolsuzluk, çete-mafya üçgenine son, bu düzen çürümüştür, değişmelidir’ şiarıyya mücadelemizi yükselteceğiz. Yasaklamalara karşı önümüzdeki günlerde Adana Emek ve Demokrasi Güçleri olarak halkın aydınlatılması ve eylemler için mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Bahaneler aynı; milli güvenlik, halkta kin ve nefret duygusu

Son günlerde vatandaşların ilgisinin üzerinde olduğu mafya-siyaset ilişkileri ile ilgili demokrasi talep etmeyi amaçlayan eylemlerle ilgili yasaklamada Valilik “milli güvenlik, kamu düzeni, kaos ortamı oluşabileceği, halkta kin ve nefret duygusu uyandırabileceği, karşıt görüşlü grupları karşı karşıya getirebileceği gibi bahaneler sıraladı.