İsmail Saymaz: Soylu, parti içi hesaplaşmasını açık bir alana taşıdı

Süleyman Soylu’nun konuk olduğu Habertürk yayınına ilişkin eleştiriler devam ederken, konuyu köşesine taşıyan İsmail Saymaz, “Soylu parti içi hesaplaşmasını açık bir alana taşıdı” ifadesini kullandı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları sonrası Habertürk yayınına katılan Süleyman Soylu, kendisine yöneltilen sorulara tatmin edici cevaplar vermemiş ve yayında bulunan gazeteciler de eleştirilmişti. Söz konusu progrmaın konuklarından Gazeteci İsmail Saymaz, Sözcü’deki yazısında değerlendirmelerde bulundu.

Davet konusunda tereddüt yaşadığını belirten Saymaz, “Bu bir fırsattı. Soylu’ya iddiaları yönelterek… Hem halkın aydınlanmasına katkıda bulunacaktık. Hem de AK Parti’nin muhalif gazetecilerle aynı ekrana çıkma yasağını delecektik. Kaldı ki “İsmail Saymaz’ı davet ettik, gelmedi” dedirtmeyi mesleki çabama yakıştırmadım” ifadelerini kullandı.

“Etki altında kalmamak için yayın başlarken telefonumu kapattım”

Yayın öncesi 20 tane soru hazırladığını belirten Saymaz, şöyle devam etti:

“Bu arada, önceki gece programın ilan edilmesi ile tüm Türkiye, tartışmaya kilitlendi. Ekşisözlük’te sayfalar dolusu yorum yapıldı, Clubhouse’ta sohbet odaları açıldı, Twitter’de binlerce tweet atıldı. Benim ve Tele 1 TV’den Merdan Yanardağ’ın soru yöneltenler arasında olması, TV söyleşisini meydan muharebesine çevirdi. Sanki boks maçına çıkıyorduk. Kimileri Soylu’ya, kimileri de bizim üzerimize bahis oynuyordu. Sanki mahkeme kuracak ve Soylu’yu mahkum edecektik.

Doğrusu bu, yargıdan umudunu kesmiş bir ülkenin adalet beklentisinin tezahürüydü. Oysaki gazetecilerin görevi, halkı bilgilendirmektir. Siyasiler gazetecilerin hasmı ya da rakibi değildir. Yalnızca muhatabıdırlar. Ancak her değeri aşındıran AK Parti iktidarında gazeteciler ya yandaş ya da muhalif olmaktan başka seçenek bırakılmadı. Etki altında kalmamak için yayın başlarken telefonumu kapattım. Tarihi yayın bu şartlar altında başladı.”

“Parti içi hesaplaşmasını açık bir alana taşıdı”

Sözlerinin devamında “Soylu, yayına kalabalık maiyeti ve polis ordusuyla geldi. Önüne dosyaları ve notları yerleştirildi. Soylu, 15 dakikalık bir girizgah için fırsat istedi” diyen Saymaz, şöyle devam etti:

“Ancak bu, Soylu’nun Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ile hesaplaşmasına döndü. Peker’in iddialarına gelinmesi yönündeki bütün girişimlerimize rağmen Soylu, bildiğinden şaşmadı. Yaklaşık 45 dakika konuştu. Soylu, Süleyman Demirel taktiği izledi. Soruları aldı. Fakat bildiğini okudu. Bu yüzden kimi soruları tekrar tekrar yöneltmek zorunda kaldık. Soylu, bu vesile ile Erdoğan’a bağlılığını ilan ederken, parti içi hesaplaşmasını açık bir alana taşıdı. Mehmet ve Tolga Ağar’a açıkça meydan okudu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü itham etti, eski İçişleri Bakanları Efkan Ala’nın dönemini yargıladı ve Muammer Güler’in oğlunun para sayma makinesini hatırlattı.”

Yazının tamamı için tıklayın.