Dışişleri Bakanlığı’ndan Suriye açıklaması: Seçimler gayrimeşrudur

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Suriye’deki devlet başkanlığı seçimleri ‘gayrimeşru’ olarak nitelendirildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından Suriye’de gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerini hakkında açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, seçimlerin ‘gayrimeşru’ olduğu öne sürüldü.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Suriye rejimi tarafından bugün düzenlenen seçimler halkın hür iradesini yansıtmayan gayrimeşru bir nitelik taşımaktadır. Serbest ve adil olmayan şartlarda tertiplenen söz konusu seçimler, Suriye ihtilafının siyasi çözümüne ilişkin BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararının lafzı ve ruhuyla bağdaşmadığı gibi rejimin siyasi sürece ilişkin samimiyetsiz yaklaşımını da ortaya koymaktadır.

Rejimin sonucu malum seçimleri öne sürerek suni meşruiyet sağlama girişimlerine izin verilmemesi ve BM kolaylaştırıcılığında, Suriyelilerin sahipliğinde ve öncülüğünde yürütülen siyasi sürecin kesintisiz devam ettirilmesi önem taşımaktadır.

Türkiye, bu yöndeki gayretlerini Suriye halkıyla dayanışma içinde kararlılıkla sürdürecektir.”

“O fikirlerin değeri sıfır”

ABD, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere’nin dışişleri bakanları da dün benzer bir açıklama yapmış; Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad oy kullanırken sandık başında ‘Batılı ülkelerin seçimler hakkında ne dediğiyle ilgilenmediklerini’ söyleyerek, “O fikirlerin değeri sıfır” demişti.