EMEP’ten açıklama: Bir fil devrilir belki ama halkı ezen fillerin düzeni değişmez

Mafya lideri Sedat Peker’in açıklamalarının ardından ayuka çıka sermaye-devlet-mafya-çete ilişkileri ve sürece dair açıklama yapan Emek Partisi (EMEP), “Gün gelişmeleri izleme günü değil” dedi. EMEP, demokrasi ve halk güçlerini seslerini yükseltmeye çağırdı.

Emek Partisi (EMEP) Genel Merkezi son günlerde yaşananlara ve ortaya çıkan sermaye-devlet-mafya-çete ilişkilerine dair bir açıklama yayınladı.

Yayınlanan açıklamada şunlar söylendi:

Hükümet ve devlet katından isimlere uzanan mafya-çete ilişkileri, uyuşturucu ticareti, devlet gücünü rant kapışmasının kuvveti olarak kullanma hadiseleri ortalığa saçılmış bulunmaktadır. Milletvekili dövdürme, gazete basma, aydınları, gazetecileri öldürme gibi kanlı eylemler de bu vesileyle yeniden ifşa olmaktadır.” denilen açıklamada “Hal bu iken Erdoğan ve tek adam hükümeti üç maymunu oynamakta, yargı sessiz kalmaktadır. Sistemin, tek adam yönetiminin çarklarının nasıl döndüğünü gözler önüne seren bir itiraflar süreci yaşanmaktadır. Gelişmeler bir kez daha göstermiştir ki, bu düzen bütün çarklarıyla çürümüştür ve değişmelidir. Sömürü, yolsuzluk ve mafya/çete üçgenine artık yeter diyecek olan güç ise işçiler ve emekçilerdir. Ne sermaye sınıfının ne de onun hükümetinin çürümüş düzenin üzerine gitme niyeti vardır.

‘Gün bekleme günü değildir’

“Gün bekleme, gelişmeleri izleme günü değildir. Fillerin tepişmesinden bir fil devrilir belki ama halkı ezen fillerin düzeni değişmez” denilen açıklamanın devamında adı geçen suç ağlarının üzerine gidilmesi, devlet katındaki şaibeli isimlerin görevden alınması ve derhal yargı önüne çıkarılması için emek, demokrasi ve halk güçlerinin ortak mücadeleyle seslerini yükseltmesi gerektiğine işaret edildi. Sendikalar, meslek örgütleri, emekten-demokrasiden yana siyasi partiler başta olmak üzere emek ve demokrasi güçlerinin basın açıklamaları, mitingler vb. eylemlerle demokratik tepkileri ortaya koyması gerektiği belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

‘Bu memleketi onlara bırakmayacağız’

“Bu süreçte elbette her parti yahut demokratik ilerici çevrelerin tepkisi değerlidir. Fakat birlik halinde demokrasi mücadelesini yükseltmek işçilerin, emekçilerin, halkımızın da beklentisidir. Bu memleketi sömürücülere, rantçılara, soygunculara, zehir tacirlerine; bunlardan beslenip, kollayanlara bırakmayacağız.”