Sedat Peker’in iddiaları Kıbrıs gündemini de değiştirdi

Kutlu Adalı cinayetine dair açıklamalarda bulunan Sedat Peker, Kıbrıs gündemini değiştirirken siyasi partiler tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamalarda iddiaların araştırılması talep edildi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in, Gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesi ve Kıbrıs’taki uyuşturucu trafiği üzerine yaptığı açıklamalar üzerine Kıbrıslı siyasetçiler, iddiaların ‘derhal’ araştırılması gerektiğini söyledi.

“Herkesi rahatsız etmesi gereken iddialar”

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Bugün ülkemize dair mide bulandıran, rahatsız eden çok sayıda iddia ortaya atıldı. Siyasetteki kirlenmeye dair endişe duyan, buna karşı mücadele etmek isteyen herkesi rahatsız etmesi gereken iddialar” ifadelerini kullandı.

Özersay, şöyle yazdı:

“İki hafta önce Kutlu Adalı cinayeti konusunda şu açıklamayı yapmıştık: ‘Gazeteci Kutlu Adalı’nın faili meçhul cinayeti insan hakları ve basın özgürlüğü açısından ülkemizde kara bir lekedir. Bu konuyla ilgisi olanların/bu konuda bilgisi olanların konuşmaya başlaması yetmez, polis ve savcılığın yeni bilgi ve itirafları yakından takip etmesi ve dosyayı güncelleyerek sonuçlandırmaya çalışması gerekir. Bu ülkede insan haklarını ve demokrasiyi önemseyen herkesin bu konuyu takip etmesi, sonuç alınması için baskı koyması önemlidir.’ Bugün itibariyle bu cinayeti kimlerin azmettirdiğine dair isimler verilmeye başlandı. Bu iddiaların araştırılması, ifadelerin alınması artık kaçınılmaz. Bu ülkenin alnından bu kara lekeyı̇ silmek, etkili ve sonuç alıcı bir soruşturma yaparak suçluların cezalandırılmasını sağlamak gerekir.

Uluslararası uyuşturucu trafiği konusunda bugün yayınlanan videolarda yer alan iddialarda Türkiye’den ve KKTC’den ismi geçen herkesin açıklama yapması, bildiklerini söylemesi, iddialar doğru değilse derhal yalanlaması ya da doğrusunu biliyorsa konuşması gerekir.”

“İnsan hem ürperiyor hem de ülkesi adına üzülüyor”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise, “Sedat Peker’in videolarını izlerken insan hem ürperiyor hem de ülkesi adına üzülüyor. Güzelim ülkemizin böylesi konularla gündeme gelmesi bile utanç verici” dedi.

“Bu söylenenler yeni de değil, ancak bizzat işin içindekiler tarafından söylenmesi işin rengini değiştiriyor” diyen Özyiğit, sosyal medya hesabından şunları yazdı:

“Bu konu hepimizin, Meclis’in ilgili tüm kurumların sorumluluğundadır. Bizler bu sorumluluğu almaktan asla kaçınmayacağız, bu yönde atılacak her adıma da destek çıkacağız. Bu vesileyle ortaya konan ve uyuşturucu trafiği dahil ülkemizi ilgilendiren tüm konularla ilgili iddiaların araştırılmasına yönelik ilgili kurumlar nezdinde girişimde bulunacağımızın bilinmesini isterim. TC-KKTC arasında imzalanan ve halen yürürlükte olan Adli Yardımlaşma Yasası’ndan da yararlanılması gerektiğini özellikle hatırlatmak isterim.”

“Meclis’te gündeme getireceğiz”

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman de soruşturmanın yeniden açılmasını talep etti. Savcılığın derhal herekete geçmesi gerektiğini belirten Erhürman, “Kutlu Adalı cinayetine ilişkin bu iddialardan sonra Başsavcılık ve Polis Teşkilatı derhal yeniden harekete geçmelidir. Konuyu yarın Meclis’te de gündeme getireceğiz” dedi.

Erhürman, sosyal medya hesabından yazdığı açıklamada şöyle dedi:

“Hukukun üstünlüğü ilkesine bağlılık, ülkemizde gerçekleşen ve insan hakları ve demokrasi açısından derin yaralar açan bu cinayete dair tüm iddiaların ciddiyetle değerlendirilmesi konusunda hepimize görev yüklemektedir…”

Sedat Peker ne demişti?

Sedat Peker,7. videosunda videosunda Türkiye’deki uyuşturucu ticaretine değinmiş ve para trafiğinde Halis Falyalı’ya işaret etmişti.

Peker, “Halil Falyalı’nın Türkiye’de 10 tane dosyası var. Neden getirmiyorsunuz? Tüm yasa dışı bahis işleri onda, resmi raporlarda da var. ABD, diğer ülkeler almak istiyor, alamıyorlar. Şu anki organizasyon çok eski zamanlardan kurulmaya başlandı. Hem uyuşturucu hem kumarın merkezi haline getirilmesi için yapılan o çalışma…Erkan Yıldırım Kıbrıs’a gittiğinde Halil Falyalı’nın misafiri. Ben Binali Bey’in böyle bir organizayonun içinde olduğunu düşünmüyorum ancak ilk zamanlar Erkan Yıldırım hakkında çektikleri kasetleri -kumar kasetleri değil başka kasetler rüşvettir vs.- daha sonra bunu bu işe yönlendirdiler ve bu işin aparatı haline geldi. Türkiye’ye gelişi-gidişi tüm organizasyonun ağları bu şekilde. Neden kokain yakalanamıyor, neden kokainleri Erkan Yıldırım’ın direkt gemisiyle ilgili de değil başka gemiler de koordinasyon ediyor” ifadelerini kullandı.