JİTEM Davası’nın avukatından açıklama

JİTEM Davası’nın avukatlarından Yusuf Alataş, Mehmet Ağar’ın yeniden yargılanması yönündeki mahkeme kararını değerlendirdi.

JİTEM Davası’nın avukatlarından Yusuf Alataş, Susurluk JİTEM Davası’nda eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da bulunduğu sanıklar hakkında beraat kararların bozulmasını değerlendirdi. Alataş, “Yargıyla ilgili beklentiler konusunda iyimser olmadığımı ifade etmek isterim. Ama en azından bazı iddialarımızın ve bazı delillerin dikkate alınarak hakkaniyete uygun, adalete uygun bir karar verilmesini diliyoruz” dedi.

Artı TV’de Aris Nalcı ile Haber Aktüel programına konuk olan Avukat Yusuf Alataş, İstinaf mahkemesinde Susurluk JİTEM Davası’nda eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da bulunduğu sanıklar hakkında beraat kararlarının bozulması yönündeki kararı değerlendirdi.

“Eksik soruşturma nedeniyle bozuldu”

Alataş, “Kararı kısa bir şekilde açıklamak gerekirse, eksik soruşturma nedeniyle bozuldu. İstinaf mahkemesi, mahkeme kararının istinaf tarafından denetlenebilmesine uygun bir şekilde verilmiş olması gerektiğine vurgu yaparak, ‘delillerin yeterince tartışılmadığını, kabul edilmeyen delillerin neden kabul edilmediğinin ya da kabul edilenlerin neden kabul edildiğinin yeterince denetime açık şekilde kararda belirtilmediği, bazı hususların hiç tartışılmadığı’ nedenlerine dayanıyor. Bu eksik soruşturma nedeniyle dosyanın yeniden tartışılması gerektiğine karar veriyor. Bazı somut şeylere de vurgu yapmış. Özellikle ‘Ayhan Çarkı’nın daha önce itiraf ettiği beyanlarının neden esas alınmadığı ve kabul edilmediği, sadece çelişkilere vurgu yapılarak beraat kararı verilirken, birbiriyle uyuşan birbirini doğrulayan beyanların neden dikkate alınmadığı’ hususuna dikkat çekiyor. Ayrıca MİT’ten gelen yazıların ve bazı diğer tanıkların beyanlarının da yeterince tartışılmadığını vurgulayarak eksik soruşturma nedeniyle yargılamanın yerel mahkemede devam etmesine karar veriyor” dedi.

“Yeni bir yargılama olacak”

“Kararla birlikte önümüzde neler var, gerekli soruşturma yapılabilecek mi?” sorusuna cevap veren Alataş, “Dava yeniden baştan görülecek demektir. Usuli bozma değil esastan bozulan bir dava. Bir nevi dava baştan delillerin her iki tarafça gerek savcılık gerek de savunma tarafından yeniden tartışılması ve mahkemenin değerlendirmesi gerektiği yönünde. Bir nevi yeni bir yargılama olacak” dedi.

“Yargıyla ilgili beklentiler konusunda iyimser olmadığımı ifade etmek isterim”

Yargılama ile ilgili beklentilerini de aktaran Alataş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yargıyla ilgili beklentiler konusunda iyimser olmadığımı ifade etmek isterim. Ama en azından bazı iddialarımızın ve bazı delillerin dikkate alınarak hakkaniyete uygun, adalete uygun bir karar verilmesini diliyoruz. Ben bu bozma nedenlerinin çoğunu 21 sayfalık temyiz dilekçemde tüm bunlara dikkat çekmiştim. İstinaf bunları dikkate alarak kararı bozdu. Son dönemlerde en çok merak edilen husus Sedat Peker’in açıklamaları dolayısıyla yeni gelişmeler bu davaya da etki eder mi? Onu şimdiden kestirmek zor. Konuşulanlar veya bu yayınlarda somut deliller, adı geçen belli kişiler henüz yargı açısından ortaya çıkarılmış değil. Ama bunların ortaya çıkarılması lazım, tartışılması lazım. Ama mutlaka bu davada da gündeme gelecektir. Özellikle bizler bunu mahkemenin en azından belli bir kanaat edinmesi yönünden dillendireceğiz.”