Cumhuriyet Gazetesi’nde iki ayrılık

Süleyman Soylu’nun açıklamalarına destek verip eski yöneticilerini hederf gösteren Cumhuriyet Gaztesi’nde, iki köşe yazarı ayrıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun TRT Haber’deki canlı yayında ‘terör manşetleri’ suçlaması yönelttiği Cumhuriyet’in şimdiki yönetimi, Can Dündar dönemini işaret ederek Soylu’nun suçlamalarına destek vermişti.

Cumhuriyet’in Soylu’ya destek veren açıklaması kamuoyunun büyük tepkisini topladı.

“Gazetenin ilkeleriyle uyuşmuyor”

Yaşananlar sonrası uzun yıllardır köşe yazılarıyla Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan Prof. Dr. Alp Erinç Yeldan ‘açıklama’ yazısını eleştirerek yazılarına son verdiğini kamuoyunu duyurdu. Yeldan, “Cumhuriyet’te dün yer alan ‘açıklama’ yazısının içeriği ne gazetenin ilkeleriyle ne de demokrasi mücadelesinin gerekleriyle bağdaşmaktadır. Cumhuriyet’teki köşe yazılarıma son veriyorum. Değerli okurlarıma ve Cumhuriyet’in emekçilerine yakın ilgi ve destekleri için teşekkür ederim” dedi

Özge Mumcu da veda etti

Yeldan’ın ardından bir açıklama da katledilen Gazeteci Özge Mumcu Aybars’tan geldi. Aybars, “Cumhuriyet Gazetesi’ne duyduğum ‘manevi bağlılık’ nedeniyle başladığım ve bir yılı aşkın süredir yazdığım Pazar Eki’ndeki yazılarıma son verme kararı aldım. Cumhuriyet’in tüm emekçilerine derin saygılarımla…” sözleriyle ayrılık kararını açıkladı.