ABD’den Erdoğan’a kınama

ABD Dışişleri Bakanlığı, ‘Yahudi karşıtı yorumları’ nedeniyle AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı kınayan bir açıklama yayımladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin son dönemdeki açıklamalarına tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yahudi halkıyla ilgili son zamanlarda yaptığı Yahudi karşıtı açıklamalarını şiddetle kınıyor ve onların kınamayı hak ettiğini düşünüyor” denildi.

“ABD’nin yanında yer almaya çağırıyoruz”

Erdoğan ve Türkiye liderlerine ‘daha fazla şiddeti kışkırtabilecek sözlerden kaçınma’ çağrısı yapılan açıklamada, “Türkiye’yi (İsrail ile Filistin arasındaki) çatışmayı sona erdirme çalışmalarında ABD’nin yanında yer almaya çağrıyoruz” ifadelerine yer verildi.

“Nefret suçlarına adaletle yanıt vermeliyiz”

“Yahudi karşıtı dilin hiçbir yerde yeri yoktur” vurgusu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“ABD, tüm biçimleriyle Yahudi karşıtlığıyla mücadele etme konusunda son derece kararlıdır. Sıklıkla Yahudi karşıtlığına eşlik eden şiddeti ve onu kuvvetlendiren tehlikeli yalanları ciddiye alıyoruz. Yalanlara her zaman gerçeklerle karşı koymalı ve nefret suçlarına adaletle yanıt vermeliyiz.”