Tanrıkulu: İşkence bu hükümetin arkasında durduğu bir eylem biçimi

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, kolluk kuvvetlerinin şiddetini “Kötü muamele ve işkence bu hükümetin arkasında durduğu bir eylem biçimi” sözleriyle değerlendirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, artan bekçi ve polis şiddetini MST TV’de yaptığı yayında değerlendirdi.

İleri Haber’in aktardığına göre mahalle bekçileri ile ilgili yasa Meclis’te geçen yıl görüşülürken itirazların ifade edildiğini ve zor kullanma, silah kullanma yetkisinin bu kadar çok genişletilmesinin doğru olmadığını daha önce de söylediklerini belirten Tanrıkulu, İçişleri Bakanlığı’nın bu ağır insan hakları ihlalleri konusunda etkin bir tutum alması gerektiğini vurguladı.

“Kötü muamele ve işkence bu hükümetin arkasında durduğu bir eylem biçimi”

Tanrıkulu, hükümetin ve bakanlıkların zor kullanma, işkence, kötü muamele konusunda açıklama yapmaları gerektiğini ifade etti. “Açıklama yapmıyorlar, neden yapmıyorlar?’” diye soran Tanrıkulu şöyle devam etti:

“Biz polisin, güvenlik güçlerinin şevkini kırarız’ diyorlar. Onların açıklama yapmaması polislere, güvenlik güçlerine zor kullanma yetkisi olan herkese büyük bir güç veriyor ve o güçle de bütün bu eylemleri yapmaya devam ediyorlar.

Eskiden kötü muamele ve işkence çok gizli yapılırdı, insanların kimlikleri ortaya çıkmasın denilirdi, özellikle güvenlik güçlerinin. Ama AKP iktidarında, son yıllarda özellikle açık yerlerde göstere göstere kötü muamele ve işkence yapılıyor ki toplumda bir korku yaratılsın. Hükümet de bakanlıklar da tek açıklama yapmıyorlar.

Tek tük sosyal medyada gündem olursa, biz gündeme getirirsek açığa alma gibi hadiseler oluyor. Ama sistematik olarak kötü muamele ve işkence bu hükümetin bir politik tutum olarak arkasında durduğu bir eylem biçimi maalesef. Türkiye’nin her yerinde, her gözaltı merkezinde, cezaevlerinde kötü muamele ve işkence bir idari pratik olarak uygulanmaya devam ediyor.”