Davutoğlu’ndan ‘Abdullah Gül’ün adaylığı’na ilişkin açıklama

Ahmet Davutoğlu, 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Abdullah Gül’ün ortak adaylığına ilişkin tartışmalara dair konuştu, süreci desteklemediğini söyledi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Çağlar Cilara’nın YouTube kanalına konuk oldu. 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Abdullah Gül’ün ortak adaylığına ilişkin tartışmalara dair konuşan Davutoğlu, Ali Babacan ve Beşir Atalay’ın kendisine gelerek Abdullah Gül’ün muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı olması konusunda destek istediklerini, ancak kabul etmediğini söyledi.

Davutoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Abdülkadir Selvi ve Erdoğan’a tepki

Herkes kendi yaptığı eylemlerle sorumludur ve o sorulara cevap verir. Sayın Babacan’ın açıklamalarının esasına girmem. O süreçte buradan hareketle Abdülkadir Selvi ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuyu istismar ederek okları bana da çevirme çabası açık bir şekilde saptırmadır, yalandır. Gazetecilik ahlakına da aykırıdır, siyasi ahlaka da aykırıdır.

“AK Parti içindeyken yapılmasını doğru bulmadığımı söyledim”

“Sayın Babacan ve Sayın Beşir Atalay bana da gelerek sayın Gül’ün böyle bir düşüncesi olduğunu ve üç partinin ona destek vereceğini ifade ettiler. Ben de kendilerine Cumhurbaşkanı’na raporlar sunup yanlışlıkları ifade ettiğimi, AK Parti içindeyken bunlar dile getirmeye devam edeceğimi, böyle bir koalisyonun, yani Sayın Gül’ün Cumhurbaşkanı adaylığı üzerine bir ittifakın doğmasına pek ihtimal vermediğimi, ama olsa bile bunun AK Parti içindeyken yapılmasını doğru bulmadığımı söyledim.

“Gül, ‘tablo net değil’ dedi”

Sayın Gül ile bir görüşme yapmamı rica ettiler, Sayın Gül ile de görüştüm. Sayın Gül de bana böyle bir teşebbüs olduğunu ama ortada net bir tablo olmadığını ifade etti. Ben de kendilerine Cumhurbaşkanıyla olan görüşmelerimi, yaptığım itirazları, ülkede yanlış giden şeyleri ifade ettiğimi, şu anda Cumhurbaşkanına bu anlamda samimi eleştirilerimizi dile getirmek gerektiğini ifade ettim. O da bir ‘teşebbüs var ama tablo net değil’ diye konuştu, o orada kaldı.”

“Beştepe’den bazı eleştiriler geldi”

“Onun üzerine Beştepe’den bazı eleştiriler geldi. Maalesef Sayın Gül’ün çevresinden de sanki o görüşmeyi Sayın Erdoğan’dan bir pazarlık için kullandığım gibi gerçekten beni üzen yorumlar geldi. Ben de yorumlar artınca, Meclis’te bir açıklama yaptım. Bu konuşmada 3 hususa işaret ettim. Sayın Abdullah Gül bizim Cumhurbaşkanımız ve dostumuzdur. Sayın Gül ile görüşürüz, kimseden izin almam, kimseye hesap vermem. Ben AK Parti milletvekiliyken, bu vasfım sürerken herhangi bir oluşumun içinde olmam. AK Parti’nin adayı benim adayımdır çünkü milletvekiliyim dedim. Buradan herhangi bir beklentim olmadığını ifade etmek için de milletvekilliğine aday olmayacağımı ve seçimlerden sonra herhangi bir makam, mevki istemediğimi ifade ettim. Ben hiçbir zaman gizli hesaplar içinde olmadım.”