Yeni bir pandemi mi? Kuraklık alarm veriyor! - Yaziyor.Org

Yeni bir pandemi mi? Kuraklık alarm veriyor!

İklim krizi her ne kadar dünyanın geleceğini tehdit ediyor görünse de daha şimdiden ciddi etkiler yaratmaya başlıyor. Dünya Covid-19 pandemisiyle meşgul olsa da iklim krizi etkilerini kaçınılmaz bir şekilde gösteriyor; Türkiye kuraklık raporuna göre ortalama sıcaklık 1.3 derece arttı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün, hazırladığı kuraklık raporunda, nisan ayında özellikle Doğu Anadolu’nun iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu ve güney batı Ege’nin büyük bölümü ile Çorum ve Amasya’nın bazı kısımlarında “şiddetli”, “çok şiddetli” ve “olağanüstü” kuraklık gözlendi. Kuzey Ege ve Marmara’da ise çok, orta, hafif ve normal nem düzeyleri ölçülürken, Zonguldak ve Bartın kıyılarında aşırı nem gerçekleşti.

Geçmiş yıllar ve geçen yıl nisan ayı ortalama sıcaklığı göz önünde bulundurulduğunda bu yıl 1.3 derecelik artış gözlendi. Ortalama sıcaklık geçmiş yıllarda 12.1 derece iken, 2021 Nisan ayında 13.4 derece oldu. Rapora göre,Nisan ayında en düşük sıcaklık eksi 6.4 derece Özalp (Van), en yüksek sıcaklık ise 36.9 derece ile Ceylanpınar’da (Urfa) tespit edildi.

‘Küresel iklim krizi aynen pandemide olduğu gibi hayatımza yeni normaller getirecek’

Bir buçuk yıldır dünyanın gündemi Covid-19 olsa da dünya iklim krizi tehdidiyle karşı karşıya. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, yeni pandeminin kuraklık olduğunu vurgulayarak, “Küresel iklim krizi ve kuraklık sorunu aslında aynen pandemide olduğu gibi hayatımıza yeni normaller getirecek” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Alaeddinoğlu, kuraklığın 2030 yılından sonra pik yapacağına dikkat çekti ve bu sürecin hızlanacağını kaydetti. Alaeddinoğlu, şunları söyledi: “Beklenenin çok daha ötesinde kuraklıkta yaşanacak. Kuraklık sorunu yaşayacağız ama 2030’dan sonra pik seviyelere çıkacağını düşünüyordum. Ama görünen tablo bugünden bunları beklenenin ötesinde hızla bu süreci yaşayacağımızı bize işaret ediyor. Van Gölü’nün bu mevsimde yağışlar ve eriyen kar suları ile maksimum seviyede olması gerekiyordu fakat şu anda kıyılarda durum tam tersi. Geriye doğru çekilme devam ediyor. Bu bize buharlaşmanın boyutunu gösteriyor. Van Gölü’nde ki bu taşlar normalde bu aylarda sular altında kalırdı. Maalesef şu anda görebiliyoruz.

‘Kuraklık tüm dünyayı değiştirecek’

Su ile ilgili hayatımızda karşılaşacağımız şeyler var. Bundan sonra yaşanacak süreç ve kuraklık hayatımızda yeni normaller sokacak. Yani içme ve kullanma suyunun kullanımı, yağış ile ilgili çok şeyin değişeceğini düşünüyorum. Kuraklığın hayatımızda değişikliğe neden olacağını ve sadece bölge için değil tüm dünya için böyle olacak.

Öte yandan iklim krizin etkilerini hafifletmek ve dünyanın geleceğini kurtamak için acilen emisyon oranlarının düşürülmesi gerekiyor. Özellikle fosil yakıt kullanımın terk edilmesi karbon emisyonu azaltımında elzem bir yerde.