Almanya’da bir günde 1 milyon 350 bin kişi aşı oldu

Almanya’da rekor kırıldı ve bir günde 1 milyon 350 bin kişi aşı oldu.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, sadece çarşamba günü ülkede 1 milyon 350 bin kişiye aşı yapıldığını duyurdu.

“İleriye doğru büyük bir adım”

DW Türkçe’de yer alan habere göre, “İleriye doğru büyük bir adım: Çarşamba günü 1,35 milyon aşı ile Almanya’da yeni bir günlük rekor kırıldı. Böylelikle Çarşamba ve Perşembe günlerinde Almanların yüzde 2’sine aşı yapıldı” ifadelerini kullanan Bakan Spahn, Almanya’da yaşayanların yüzde 35,9’una en az bir doz, yüzde 10,6’sının ise aşılarının tamamlandığını belirtti.

Buna göre, Almanya’da yaşayanların 29 milyon 800 bini en az bir doz, 8 milyon 800 bini ise iki doz aşı oldu.

Tatil gününde 408 bin kişi aşı oldu

Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) verilerine göre, Almanya’da dini tatil olan perşembe günü ise 408 binden fazla kişiye aşı yapıldı.

Almanya’da koronavirüse karşı aşı kampanyası geçen yılın sonunda başlamış ve aşıda yaş ile meslek grubuna göre öncelikler belirlenmişti. Öncelikle 80 yaş üzerindekiler ile bakım evlerinde çalışanlar ve sağlık personeline aşı yapılmıştı. Sağlık Bakanı Spahn geçen hafta ise aşıda öncelik sırasının kaldırılacağını açıklamıştı.

Vaka sayıları hızla düşüyor

Aşı kampanyasının hızla ilerlediği, kısıtlamaların sürdüğü Almanya’da vaka sayıları da düşüyor. Salgınla mücadelede yetkili kuruluş Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre, ülkede 100 bin kişide yedi gün içinde görülen vaka sayısı 20 Mart’tan bu yana ilk kez 100’ün altına düşerek, 96,5 olarak kaydedildi. Almanya’da son bir gün içinde tespit edilen yeni vaka sayısı da 11 bin 336 oldu. Bunun, bir hafta önce Cuma gününe kıyasla 7 bin 149 az olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanı Jens Spahn, bu gidişata rağmen temkinli olunması gerektiğini vurgulayarak, “Temmuz ve Ağustos aylarında durumun nasıl olacağı konusunda gelecek altı hafta belirleyici olacak” dedi.