İkizdere’de jandarmanın yolunu kestiği kadınlar, sosyal medyadan destek istedi

Cengiz İnşaat’ın yapmak istediği taş ocağına karşı yaşam alanlarını savunan halkın direnişi sürerken jandarmanın halkı engelleme çabaları da devam ediyor. Sabahın erken saatlerinde direniş alanına gitmek isteyen kadınların yolu orman içinde asker tarafından kesildi.

Sahurdan hemen sonra direniş alanının yoluna düşen İkizdereli kadınlar ormanın içindeki patikalardan yürüyerek direniş alanına gitmek istedi. Yolları asker tarafından kesildi. Alanda iş makineleri çalışırken kadınlar sosyal medyadan “sesimizi duyurun” çağırısı yaptı. Ağaç sökümlerini engellemek için ağaçlara bayrak asan kadınlarının ormandaki bekleyişi sürüyor.

İkizdere Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz gözaltına alındı

İkizdere Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz, sabah saatlerinde gözaltına alındı. Hâlâ gözaltında olduğu bildirilen Yılmaz’ın akşam saatlerinde serbest bırakılacağı tahmin ediliyor.

Sabahın erken saatlerinde direniş alanına gitmeye çalışan kadınlardan biri de Hediye Baş. İş makinelerinin çalıştığı alana gitmelerini askerlerin engellediğini söyleyen Baş, sosyal medyada paylaştığı görüntülerden şunları söyledi:

‘Sosyal medyadan destek verebilirsiniz’

“Askerler orman içinde barikat kurdular, geçemedik, bizi geçirmiyorlar. Biz direniyoruz. Bu direnişimizde tüm Türkiye’yi yanımıza davet ediyoruz. Sesimizi duyurmaya davet ediyoruz. Tüm insanların yanımızda olmasını, destek olmasını istiyoruz. Çünkü azınlıktayız şu an. Biliyoruz gönülleri bizimle birlikte. Pandemi nedeniyle destek veremiyorlar. Ama sosyal medyadan destek verebilirsiniz. Sesimizi duyurmaya yardımcı olabilirler. Sesimizi duyurmaya çalışan herkese teşekkür ederiz.”

“Karanlıkta yollara düştük, buraya vardığımızda hava anca aydınlandı” diyen bir başka kadın da sosyal medyadan şöyle seslendi: “Barikatlarla karşılaştık, asker her yeri tutmuştu. Yine askerimizle karşı karşıya getirdiler. Kepçeler çalışıyor. Çabamız devam ediyor, direneceğiz. Direnmeye devam edeceğiz. Ama destek bekliyoruz. Böyle azınlık halde olmuyor. Bundan sonra böyle sorunların yaşandığı her yere gidip destek vereceğim. İnsanın başına gelmeden anlamıyor: Çok zor zamanlardan geçiriyoruz. Gece uyuyamıyoruz, gündüz duramıyoruz. Hiçbir işimizi yapamıyoruz. Her şeyimiz kaldı. Bu güzel doğada yaşamak istiyoruz. Özgür olmak istiyoruz.”